Гренландия губи ледовете си седем пъти по-бързо

09:55, 11 дек 19 / Култура 25 2784 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Гренландия губи ледовете си седем пъти по-бързо, отколкото през 90-те години, сочи оценка на международен екип от полярни учени, които са прегледали всички спътникови наблюдения за 26-годишен период, предаде БГНЕС. Заключенията им са публикувани в авторитетното научно списание “Nature”.

Според тях, приносът на Гренландия за повишаване на морското равнище в момента е точно онова, което се е считало за песимистична прогноза за бъдещето. Това означава, че в края на века може да се очаква допълнително покачване на океана със 7 см само от Гренландия, което заплашва да изложи на риск от наводнения милиони хора, живеещи в ниско разположени крайбрежни райони. В момента около 1 милиард души живеят на по-малко от 10 метра над сегашните линии на отлив, включително 250 милиона под 1 метър.

Заключението е направено от консорциум от 89 полярни експерти, изпратени от 50 международни организации. Групата повторно анализира данните от 11 спътникови мисии, които са летели от 1992 г. до 2018 г. Тези космически кораби са извършили многократни измервания на променящата се дебелина, поток и гравитация на ледения пласт. Екипът сравнява своите наблюдения с най-новите модели за времето и климата.

Оценката показва, че остров Гренландия е загубил 3,8 трилиона тона лед от началото на периода на проучване. Тази маса е еквивалентна на 10,6 мм повишаване на морското равнище. Нещо повече, екипът намира ускорение в процеса. Докато в началото на 90-те години процента на загуба е била еквивалентна на около 1 мм на десетилетие, то сега тя е приблизително 7 мм на десетилетие.

Така средно за една година Гренландия губи около 250 милиарда тона лед. Тази година обаче беше изключителна заради своята топлина.

Проучването очертава най-пълната картина как Гренландия реагира на бързото затопляне на Арктика. Това е част от земното кълбо, където е наблюдавано повишение на температурата от 0,75C само през последното десетилетие, се отбелязва в проучването.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама