Румен Радев: Рестриктивните мерки не трябва да нарушават основни човешки права

19:31, 28 май 20 / Политика 25 2198 Шрифт:
Юлиан  Тодоров Редактор: Юлиан Тодоров

По време на събитие на ООН от високо равнище на тема „Финансиране на развитието в епохата на COVID-19 и отвъд“, което се проведе посредством видеконферентна връзка, президентът Румен Радев каза, че най-важните изводи от настоящата криза са, че  рестриктивните мерки не трябва да нарушават основни човешки права, социалните мерки трябва да помагат своевременно на нуждаещите се, а финансовите инструменти да се насочат към тези, които ще бъдат движещата сила за бързото възстановяване.

Президентът каза още, че предизвикателствата, произтичащи от разпространението на коронавируса, изискват засилено международно сътрудничество и многостранен подход.

„Настоящата пандемия подчерта необходимостта от ефективни, целенасочени и стабилни фискални политики. Страните трябва внимателно да намерят баланс между фискалните стимули и поддържане на резерви, които може да се окажат от съществено значение“, заяви Румен Радев.

„Ако търсим ефективно и трайно възстановяване след пандемията и изведем поуките от нея, то са необходими смели мерки както в краткосрочен, така и в дългосрочен план“, заяви Румен Радев. По думите му, в икономическата и финансовата сфера трябва да се предприемат политики, различни от установените досега. „Световната икономика и нейната финансова архитектура трябва да бъдат ефективни, приобщаващи и устойчиви, за да допринесат за възстановяването след кризата и да ни подготвят за неочаквани извънредни ситуации като тази, пред която сме изправени днес“, каза Румен Радев.

Той подчерта изключителното значение на обединяването на международната общност и разпределянето на ресурси там, където са необходими.

„Пандемията от COVID-19 показа, че инвестициите в здравеопазване са решаващи и трябва да направят здравните системи по-устойчиви и подготвени за критични ситуации. Наред с това е необходимо да се осигурят медицински услуги за всеки един, който се нуждае от тях“, посочи Румен Радев.

„Солидарността е ключов фактор за глобалното разрешаване на кризата,  породена от коронавируса“, заяви Румен Радев и допълни, че в кратки срокове България е успяла не само да трансформира индустрията си за производство на лични предпазни средства, но и част от тази продукция страната ни е предоставила на 12 страни от Западните Балкани и Източна Европа. В изказването си президентът посочи, че дневният ред на Програмата за устойчиво развитие 2030 трябва да остане пътна карта за бъдещото развитие.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама