А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

14:30, 03 апр 25 / А1 25 183 Шрифт:
Topnovini Редактор: Topnovini
  • Официално стартира работата по съфинансираната от ЕС инициатива 6G-VERSUS, която изследва възможностите на мрежите от шесто поколение.
  • А1 е част от консорциума, включващ 34 партньори от бизнеса и академичните среди от 10 държави в Европа.

А1 България e активен участник в инициативата 6G-VERSUS (6G Vertical Trials for Sustainability), която изследва възможностите на технологиите от шесто поколение. А1 разработва пилотен проект „Оптимизиране на разпределената енергия от възобновяеми източници с помощта на изкуствен интелект“ в сътрудничество с Entra Energy, Университета в Кипър и Софтуерна компания. Практическото приложение на 6G технологиите, по които работи клъстерът, са насочени към управление на преносната мрежа, предвидимост и поддръжка на ветроенергийни паркове.

„А1 продължава да задава стандарти в телекомуникациите – за втора поредна година сме сред глобалните лидери с четвъртата най-бърза мобилна мрежа в света, а нашата 5G ULTRA мрежа вече достига над 86% от населението и предлага скорости над 1,96 Gbps. Тези успехи ни вдъхновяват да поемем следващото предизвикателство – развитието на 6G технологиите. Горди сме да си сътрудничим с едни от най-прогресивните организации в Европа, за да постигнем заедно едно по-устойчиво и технологично бъдеще. Участието ни в 6G-VERSUS е и потвърждение на ангажираността ни към ESG целите, които си поставяме – като компания и като общество“, заяви Александър Димитров, главен изпълнителен директор на А1 България.

Съфинансираният от ЕС проект 6G-VERSUS е с продължителност 36 месеца и се реализира съвместно от 34 партньори от 10 държави. Целта е да се демонстрира как 6G технологиите могат да усъвършенстват устойчивостта чрез примери за използването им в различни индустрии. 6G-VERSUS има за цел да проектира и разработи рамка за приложения, базирана на 6G, която обединява трите ключови елемента: вертикални индустрии, изкуствен интелект и мрежови приложения. Целта е да се покаже и оцени представянето, отражението върху устойчивостта, скалируемостта и бизнес моделите чрез реални практически примери, по които се работи в 6 пилотни групи. В консорциума участват представители на европейски телекомуникационни компании, редица академични, изследователски и неправителствени организации, както и малки и средни предприятия.

Паралелно на българския клъстер гръцките участници в проекта ще демонстрират пилотен проект за „роботизиран процес за издирване и спасителни операции”. Испанските представители разработват „задвижващ механизъм за отдалечени полеви дейности”, а в Португалия развиват „устойчива и сигурна пристанищна инфраструктура”. Пилотът на френския клъстер е посветен на „базирани на данни стратегии за управление на водни ресурси и отпадъци в критично важни инфраструктури”, а на финландския – „енергийно самозахранващи се 5G базови станции“.

„Консорциумът стартира проекта с увереността, че ще постигне значими резултати за развитието и въвеждането в търговска употреба на 6G технологиите в различни индустрии, като демонстрира ползите за устойчивостта,“ коментира координаторът на проекта Санна Туомела от Университета на Оулу. „Участниците в проекта са изключителни и заедно ще работим, за да покажем приноса на 6G технологиите за устойчивостта и трансформацията на различните индустрии.“

6G-VERSUS се провежда с финансиране от Smart Networks and Services Joint Undertaking (SNS JU) като част от изследователската програма на ЕС Хоризонт Европа, според Grant Agreement No 101192633.

Инициативата е съфинансирана от ЕС. Изразените позиции и мнения са на съответните им автори не е задължително да отразяват тези на ЕС или SNS JU. ЕС и институцията, предоставяща гранта, не носят отговорност за тях.

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама