Русенски специалисти проучват унгарския опит в алтернативите при лишаване от свобода
15:05, 13 юли 15
25
342
Шрифт:
В проучването на опита на Унгария взеха участие експертите-проучване проф. д-р Добринка Чанкова, д-р Елина Попова и Мая Михайлова, както и ръководителят на проекта – Ивайло Иванов.
В рамките на програмата бяха осъществени срещи с водещи унгарски експерти и професионалисти в областта на криминологията, пробацията, възстановителното правосъдие и медиацията.
Екипът посети Националния институт по криминология, където се срещна с д-р Тунде Барабас. Д-р Барабас запозна експертите с промените в унгарското законодателство, извършени в последните години в областта на отклоняващите мерки и въвеждането на медиацията жертва-извършител. Представени бяха някои практики, които се апробират в момента в рамките на проекти. По време на срещата д-р Барабас предостави материали и нормативни документи, които да подпомогнат българските експертите.
Интересна и полезна беше срещата, която се осъществи в рамките на изнесено обучение за пробационни служители и служители на затворите за прилагане на възстановителни мерки. В тази среща взеха участие д-р Борбала Фелеги, изследовател и Изпълнителен директор на Foresee Research Group, д-р Ерика Маджар – координатор на медиаторите жертва-извършител в Пробационната служба на Унгария, Едит Велес - съветник в Департамента по пробация към Министерството на правосъдието и Видия Негреа – Директор за Централна и Източна Европа на International Institute of Restorative Practices.
Срещата позволи на българските експерти да получат разнообразна и актуална информация за извършената правосъдна реформа в Унгария, част от която са алтернативите на затвора и приложението на предсъдебните доклади и докладите за оценка на риска. В Унгария медиацията между жертва и извършител се осъществява в рамките на пробационните служби от специално обучени медиатори. Обсъдени бяха и мерките, насочени към млади правонарушители.
В рамките на посещението беше проведена среща и с д-р София Юнгберт – правен съветник и експерт по криминално право в Затвора във Вац. Тя беше придружена от Тамаш Папай – бивш затворник, излежал присъда в затвора във Вац, който понастоящем помага на затворниците и на персонала в затвора на доброволни начала и членува в Асоциацията за закрила и помощ на осъдените. По време на разговорите беше споделена ползата от прилагане на възстановителни практики в затворите и положителното въздействие, което те оказват на лишените от свобода. Д-р Юнгберт предостави материали, снимки и песни, изпълнявани от затворници.
Работното посещение в Унгария премина неусетно в приятелска атмосфера, обменена беше голям обем информация и бяха очертани възможности за бъдещи партньорства. Изказваме благодарностите си за топлото посрещане и вниманието от страна на унгарските ни колеги.
Проученият опит на място и по документи ще намери отражение в доклада на експертите проучване, който ще бъде готов през септември 2015 г.
Добави коментар