Център "Амалипе" изпрати отворено писмо по повод предстоящото събаряне на къщи в Гърмен
09:09, 14 юли 15
25
371
Шрифт:
Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” и Национална мрежа за децата изразяват дълбоко безпокойство от намерението на Държавната агенция за национален и строителен контрол да разруши 124 от общо 134 къщи в квартал „Кремиковци” на с. Гърмен без да е налице алтернатива за жилищно настаняване на засегнатите семейства.
"Тази стъпка ще остави без покрив над главите над 200 деца, като ще доведе до тяхното отпадане от училище и ще ги изложи на множество допълнителни рискове, с които те не се сблъскват понастоящем! Подобно действие е недопустимо за страна и общество, избрали да бъдат част от Европейския съюз", се казва в писмото.
„Амалипе” участва на терен в социалната оценка на децата и семействата в риск в Гърмен, инициирана от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) в периода от 2 до 5 юли. При извършеното обхождане на всички семейства стана ясно, че живеещите в квартала деца са добре обгрижвани от своите семейства и не са подложени на допълнителни рискове освен тези, които произтичат от бедността на родителите. Така например, че няма деца, които са оставени без родителски контрол, не са разпространени наркомании и тютюнопушене, подлежащите на задължително обучение деца са записани в местното СОУ „ Св.Св. Кирил и Методий“ (170 ученика) и в училището в с. Горно Дряново (32 ученика)", уточняват от Амалипе.
"В допълнение, семействата от квартал „Кремиковци”, макар и живеещи в тежка бедност и лоши жилищни условия, също не могат да бъдат определени като рискови: не са разпостранени алкохолизъм и наркомании, разводите са изключения, в жилищата се поддържа хигиена.
Разрушаването на 124 жилища и липсата на подходяща алтернатива за жилищно настаняване ще отключи всички възможни рискови фактори. Семействата ще останат без подслон и дори елементарни битови условия.
Вероятността децата да отпаднат от училище е изключително висока, което ще ограничи до минимум шансовете им за достойна трудова и житейска реализация. Голяма е вероятността оставените без жилища семейства да се превърнат в криминализиран контингент", допълват от организацията.
"Като илюстрация на реалността от тези заплахи можем да посочим факта, че след началото на анти-ромските протести и последвалата блокада на кватал „Кремиковци” 137 деца спряха да посещават училище. При разрушаването на първите 4 къщи, петнадесет деца нощуваха на открито. В планираните за разрушаване на 13 юли две къщи, живеят още деца, включително дете с 95% инвалидност.
Предвиденото разрушаване на къщите в квартал „Кремиковци” е свързано с ясното усещане за липса на взаимодействие и дори противопоставяне между различните институции, както и за опити жителите на квартала да бъдат превърнати в жертва на политически злоупотреби.
Така например през 2011-12 г. всички къщи са получили удостоверение за търпимост от Община Гърмен, които впоследствие са били обезсилени от РДНСК без собствениците да са били известени за това. Разрушаването е съпроводено и с безпрецедентен обществен натиск и анти-ромска реторика, което оставя потърпевшите със силното чувство за несправедливост и извършена спрямо тях дискриминация.
Принудителната евикция на семейства от техните единствени жилища е не само нарушаване на поне три международни договора, по които българската държава е страна и за което България бе осъдена от три различни международни институции (Европейският съд по правата на човека, Комитета по правата на човека на ООН, Европейският комитет по социални права).
Този акт, съпроводен с поставянето в сериозен риск на стотици деца и потресаваща липса на взаимодействе между основни институции, е сериозно отстъпление от ценностите и принципите на Европейския съюз, които нашата държава и общество избраха да следват", категорични са от Центъра.
Добави коментар