Възстановяват 15 стари чешми в Странджа
10:49, 16 юли 15
25
485
Шрифт:
Освен това ще бъдат реновирани 8 заслона от камък и дърво. Те са „Чешмянски поляни”, „Кобарелова воденица”, „Двата вриса” край с. Бръшлян, „Св. Константин” в с. Стоилово, „Кренеро” край с. Кости и „Харманята” в землището на с. Бродилово, заслон „Пряслопът“ по пътя към ГКПП и „Ракиджийницата” край с. Сливарово. На различни места ще бъдат поставени 40 дървени маси с пейки и отделно още 50 пейки в различни местности и до параклиси. За туристите и природолюбителите ще бъдат подготвени и 10 дървени малки заслони. Ще бъдат ремонтирани 4 огнища, 10 информационни табели, две платформи и 4 кули.
Всички дейности по възстановяване и изграждане на парковата инфраструктура в ПП „Странджа” се изпълнява по проект „Устойчиво управление и устройство на ПП „Странджа”. Реализирането на дейността по изработване и монтиране на паркова мебел се изпълнява в съответствие със законовите изисквания, касаещи опазването на околната среда и на горите, програмите и плановете за управление на защитени територии.
Странджа е най-голямата защитена природна територия в България, създадена, за да опазва уникалните екосистеми и биоразнообразие, както и за съхраняване на самобитния странджански фолклор, култура и историческо наследство. Нейната територия е над 1% от територията на страната. През 1933 г. именно тук е обявен първият резерват в България - Силкосия. Защитените територии в парк "Странджа" са 14 на брой, като най-известните от тях са Парория, Устие на река Велека, Докузак, Руденово, Силистар, Кривинизово, Моряне, Камъка и други.
Добави коментар