Съдът на ЕС: Електромерите нависоко може и да са етническа дискриминация
09:47, 17 юли 15
25
280
Шрифт:
До делото се стигнало след жалба на собственичка на магазин в ромския квартал "Гиздова махала" в Дупница. През 2008 г. жената подала жалба в КЗД, че електромерите в квартала са монтирани на недостъпни места и хората не могат да проверят потреблението си, което според нея е дискриминация на етнически признак. Изяснено е, че в ромската махала електромерите са монтирани на височина от 6-7 метра, докато в останалите квартали се поставяли на височина от 1,7 метра и най-често в имота на потребителите.
Комисията е приела, че жената, макар тя самата да не е от ромски произход, действително е дискриминирана в сравнение с клиентите, които са с достъпни електромери. От ЧЕЗ обжалвали решението на КЗД пред съда, който пък се обърнал към СЕС.
В решението си Съдът на ЕС посочва, че принципът на равно третиране се прилага не само към лицата с определен етнически произход, но и тези, които макар сами по себе си да не принадлежат към съответния етнос, съвместно с първите търпят по-малко благоприятно третиране или особено неблагоприятно положение в резултат от дискриминационна мярка.
"Монтирането на недостъпна височина на електромерите в квартал с компактно ромско население би могло да представлява дискриминация поради етнически произход, когато в други квартали електромерите се монтират на достъпна височина. Дори ако се установи, че в този квартал има злоупотреби с електромерите, описаната практика изглежда несъразмерна спрямо двете си цели — да гарантира сигурността на електропреносната мрежа и надлежното отчитане на потребената електроенергия", е решил СЕС.
Когато решава спора, българският съд ще трябва да има предвид, че практиката с монтиране на недостъпни електромери е въведена само в ромски квартали, а ЧЕЗ ще трябва да докаже, че с електромерите действително са извършвани злоупотреби и становището им не се гради на предразсъдъци или стереотипи, допълва изданието.
Добави коментар