Два музея с Ден на отворените врати по повод 178 години от рождението на Апостола
15:43, 17 юли 15
25
269
Шрифт:
В „Затвора-музей” ще бъдат показани за първи път четири стари литографии, свързани с делото на Васил Левски. Първата литография представлява разновидност на последната от 7-те известни снимки на Апостола, направена в Букурещ през 1872 г. Тя е черно-бяла, тонирана с размери 34/48 см. Под образа на Васил Левски фигурира надпис “Васил Левски”.
Авторът не е известен. Втората литография е озаглавена “Залавянето на Васил Левски при Къкринското ханче”. Тя е цветна, с размери 45/55 см. и с текст: „На 27 Декември 1872 година, следъ безстрашно и съ удивително апостолство изъ цълата поробена Българска земя, ненадминатия себеотрицатель и човъкътъ на човъковете Василъ Левски, издаденъ отъ единъ предателъ, самъ се яви на героична борба, срещу многочисленна турска войска – обградила Къкринското ханче, на пътя между Ловечъ и Севлиемо, гдето Левски ке бъше спрълъ да пренощува. За великото си народно освободително дъло, той бе осъденъ отъ турския съдъ на смъртъ и на 6 февруарий 1873 година безсмъртния апостолъ увисна на бесилката край София – за да изгръе свободата на България.”Под него е името на книгоиздателство „Сполука” на Д. Златановъ – Пловдивъ”.
Третата литография е “Обесването на Приснопаметний Родолюбец войвода Васил Левски въ гр. София”. Тя е черно-бяла, тонирана, с размери 40/54 см. Издадена е от Янко С. Ковачев от София, а нейният автор е С. Влайков. Трите литографии са дарени на музея от Петър Кумпелов от с. Церова Кория през 1973 г. Четвъртата литография със заглавие „Обесването на Васил Левски” е цветна, с размери 58,5/45,5 см. В долния й край има текст:
„Великият български родолюбец, първият организатор и душата на тайните революционни комитети, апостолът на свободата на България, Васил Левски, е роден в гр. Карлово през 1837 год. След дълга и упорита самоотвержена борба, той беше предаден и заловен в Къкринското ханче и отведен в София, където бе осъден и обесен на 6 февруари 1873 год.” Литографията е битувала в дома на Стефан Згурев в Златарица.
Тя бе подарена ня музея през февруари тази година оття бе подарена на Регионалния исторически музей от фармацевта Марин Згурев от Велико Търново. В музей „Възраждане и Учредително събрание” всички жители и гости на града ще имат да гледат два документални филма - „В името на драгоценното ни отечество” и „Планината на непокорните”, съпътстващи мобилната изложба посветена на 175 години от рождението на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.
Добави коментар