Данаил Кирилов: БСП се опитва да създаде правен хаос в СЕМ
16:56, 22 юли 15 / Политика
25
419
Шрифт:
Именно това накара Кирилов да запозре БСП, че се опитват да осуетят изпълнението на указа на президента Росен Плевнелиев от май месец, с който като член на СЕМ се назначава Бетина Жотева - бивш говорител на Министерството на външните работи. Той определи останалите проектопромени на БСП като "гарнитура", с която се цели основният дебат - за СЕМ - да бъде подминат.
Поправките бяха подложени на унищожителна критика и от депутата от "Патриотичния фронт" Емил Димитров - Ревизоро. Той атакува предложението от 7 до 22 часа да се забрани излъчването на сцени, съдържащи или подбуждащи към насилие. "Ако го приемем, какво тогава ще пускаме в този часови диапазон, "Пчеличката Мая?", запита той, правейки очевидна отправка към "червеното острие" Мая Манолова. Димитров посочи още, че остава неясно дали и "Червената шапчица", където вълкът изяжда бабата, също няма да се сметне за съдържаща сцени на насилие. "Ами бойните спортове, ами "Супермен"?", запита още той.
Недоволен от поправката бе и председателят на СЕМ проф. Георги Лозанов, който уточни, че говори в лично качество, тъй като Съветът все още не се е запознал с промените. Той категорично отхвърли идеята да се премахнат сцените на насилие от новинарските емисии. "Новините са такива, каквито са", каза проф. Лозанов.
Димитров разкритикува и задължителното законово изискване за повече българска продукция, като определи поправката като "лобистка". "Ами ако тези продукции не са качествени?", запита той.
Двамата представители на БСП - Чавдар Георгиев и Филип Попов, които изглеждаха видимо притеснени от острата критика, не отговориха на въпросите и твърденията и не защитиха законопроекта.
"Нашият закон е като индианско одеяло и явно предстоят още кръпки", обобщи проф. Лозанов. "Темите са аксесоарни и не са свързани с основните проблеми, които седят пред медийната регулация в България - смяната на модела на цифровизацията, прозрачността на собствеността на медиите и концентрацията, както и проблемът с финансирането на обществените медии", посочи още той, като допълни, че предложените промени са "на парче" и "без особена връзка помежду си".
Във връзка с мандатите в СЕМ, проф. Лозанов призова за изчистване на правната рамка в посока премахване на забавянето на издигане на нови членове на регулатора от Народното събрание и президента, тъй като сега старите членове "доизкарват" и до още една година след изтичането на мандата им.
Председателят на Съвета настоя и да се помисли за ограничаване на участето на деца в рекламите за възрастни и подкрепи идеята да се премахнат рекламните спотове по време на детски предавания.
В крайна сметка законопроектът бе отхвърлен с 5 гласа "за", 4 "против" и 9 "въздържали се".
Добави коментар