Бургаски математици завоюваха купи и медал на състезание в Хонконг
10:27, 27 юли 15
25
389
Шрифт:
За Хонконг от морския град заминаха шестокласниците Жени Янчева, Йоана Илиева, Бояна Боянова и Галин Тотев, заедно с преподавателите Йовка Николова и Надя Николова. Часовата разлика и краткият престой на азиатска почва се оказаха недостатъчна пречка за младите надежди и те за пореден път защитиха името на бургаската математическа школа.
PMWC се провежда в две части - индивидуално и отборно състезание, като завършва с културна вечер, в която всеки отбор трябва да представи държавата, от която идва. Индивидуалното състезание е с продължителност час и половина и включва 15 задачи. В това състезание точки се дават само за отговори, затова бързината е от изключително значение. От бургаската група най-добро индивидуално представяне е направила Жени Янчева, която завоюва бронзов медал.
Отборното състезание е един час, като първите 10 минути са отделени за стратегическо разпределение на задачите между участниците. Чрез жребий отборите са разделени в групи, а всеки отбор е съставен от четирима човека. Задачите са общо 10 с градираща сложност. Последните 15 минути са запазени за двете най-трудни задачи, които отборът трябва да реши общо. Добрата работа в екип и адекватната стратегия за разпределяне на задачите в отбора на бургаските математици са довели до спечелването на престижната купа „Мерит“ в отборното състезание. Това нареди родната гимназия на второ място в класирането на извъназиатските отбори за тази година.
Наред с добрите математически постижения, представителите на ПМГ „Акад. Никола Обрешков“ се показаха и като отлични посланици на българското културно наследство, печелейки безапелационно купата за културна програма с хорото „Гъмзовяна“. Дни наред шестокласничките Жени, Бояна и Йоана под вещото ръководство на бургаските хореографи Стефан Димитров и Десислава Скъкълова разучаваха тайните на сложните етнографски стъпки, с които да представят красотата на българския фолклор в Азия. За да покажат националното ни фоклорно богатство в най-пълни краски, малките математици отделиха място в куфарите си за тежки народни носии и необходимите атрибути към тях. Усилията им получиха заслужено признание и ги превърнаха в истинска атракция за останалите участници.
Добави коментар