Алармират за множество мъртви делфинчета край Крапец
12:04, 13 авг 15
25
356
Шрифт:
Преди няколко дни тя е била в Крапец, в свободната зона между къмпинг „Карвуна” и Дуранкулашкото блато. „От известно време морето изхвърля малки трупчета, по наше мнение, на малки делфинчета. Не знаем каква е причината. Някои от тях са обезглавени, но има и с глави. Снимахме някои от тях. Лежат изхвърлени на брега по цялата брегова линия. Не са по-дълги от метър, може би 60-70 см. Намираме все повече. Досега са към 5 трупчета...”, съобщава жената в социалната мрежа. И допълва, са се опитали да алармират институции във Варна, но не са им вдигнали.
„Последните три седмици всяка седмица морето изхвърляше по едно мъртво делфинче, а онзи ден изхвърли четири, вчера три и приятели същия ден ми се обадиха от Шабла, че там имало осем малки мъртви делфинчета, а на Крапец имало на плажа десет“, каза преди дни пред БНТ природозащитникът Атанас Русев, който нарече себе си „гробар на делфинчетата“.
В разследването "Мълчаливият" убиец на делфинчета! той обяснява, че когато се правят проучвания за нефт и газ, това става с много мощни звукови сигнали, които се излъчват от специални кораби. Те трябва да се отразят в морските недра и да предоставят „картина“ на дъното и евентуалните залежи на изкопаеми горива там. Във водата обаче силата на звука може да надмине в пъти децибелите от реактивен самолет, което за животните има ефекта на експлозия. „Представете си вие да останете без зрение, равновесие, слух, без никакви сетива и в същото време в тялото ви на 100 места да има вътрешен кръвоизлив“, дава пример Русев.
Според специалисти досега в България не е правена екологична оценка как дълбоководните проучвания въздействат върху морските обитатели. Сеизмичното картиране се извършва със специални акустични кабели, които корабите влачат. Те приемат отразеният звук, който предварително е изстрелян към недрата на земята – толкова мощен, че да проникне в тях през километри вода. Неговото ехо реално дава представа за разнородната структура на земните пластове. Грохотът му във водата обаче може да надмине в пъти децибелите от реактивен самолет. А за животните има ефекта на експлозия.
Чуждестранни журналисти също разследват причините за смъртта на делфини по Българското черноморие. "Екип на германска телевизия снима изхвърено на брега делфинче-бебе, обясниха ми, че от сутринта това е петото в района на плажа около Дуранкулак", сподели във фейсбук столичната журналистка Галина Славеева.
Добрич Topnovini.bg подаде сигнал до Регионалната инспекция по околната среда във Варна, откъдето очакваме отговор.
Добави коментар