Обявиха консултации за строителството на новото голф игрище край Балчик
12:56, 15 авг 15
25
732
Шрифт:
Писмени препоръки за обхвата и съдържанието на заданието за ОВОС, както и за препоръчителните мерки за намаляване на предполагаемите отрицателни въздействия върху околната среда и водите, се приемат в Община Балчик, става ясно от обявлението.
От заданието за обхват и съдържание на доклада за ОВОС става ясно, че инвестиционният процес е във фаза – изготвяне на ПУП-ПЗ с обща площ – 1376,63 дка.
Ваканционното селище ще се състои от жилищна част, която включва еднофамилни и двуфамилни тип “близнак” жилищни сгради до 2 етажа на територия около 300 дка, терасовидни многофамилни жилищни сгради до 3 етажа на територия около 60 дка, редови жилищни сгради до 2 етажа на територия на около 25 дка. Обществена част обхващаща територия около 23 дка с хотел и централна пешеходна търговска зона със сгради до 3 етажа. Тенис–клуб, административна сграда, стопански постройки и сгради на техническата инфраструктура, хеликоптерна площадка и улична инфраструктура. Голф игрище на територията на около 820 дка, клубни сгради до 2 етажа, алейна мрежа и водни площи. Предвижда се изграждане на винарна на 2 етажа на територията около 43 дка. Голф игрището предвижда изграждане на зелени територии с тревни и водни площи, декоративна растителност и обслужващи елементи.
В края на миналата година коалиция от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" се обяви против изграждането на голф комплекса. "Момчил голф и голф игрище" е планирано да се изгради върху редки степи, в които се срещат голям брой видове мигриращи и гнездящи птици, включително и силно застрашени от изчезване като вечерната ветрушка и степния блатар, както и други животински видове - шипобедрена костенурка, пъстър смок, два вида пор, посочват от коалицията в съобщение до медиите. Голяма част от местообитанията на посочените видове вече са безвъзвратно унищожени в съседната защитена зона за птици - "Белите скали", поради строителството на други две голф игрища, допълват от "За да остане природа в България".
Според коалицията, ако бъде изградено новото голф игрище край Балчик, ще бъдат унищожени 40 на сто от сухите тревни местообитания в защитената зона. Редките степни местообитания са защитени както в "Натура-2000", така и извън нея на територията на цялата страна, но са локализирани единствено в Добруджа и по Черноморското крайбрежие могат да бъдат опазени само в този район, коментират от коалицията.
Добави коментар