Няма връзка между професионално обучение и реализация, твърдят от ТПП-Шумен
12:50, 16 авг 15
25
464
Шрифт:
“В Германия комисия от специалисти-професионалисти, извън училището изпитват уменията на завършващите. При нас учителите, които преподават те оценяват практическите възможности на възпитаниците си, което също е минус. В крайна сметка бизнесът цени практическите умения, а не дипломата”, каза още Дечев. Той допълни, че през ноември по програма “Еразъм” Търговско-промишлената палата в Шумен организира посещение в Португалия, при което ще се проучи опита на страната в системата на професионалното образование.
Нуждите от средни специалисти в производството първоначално се съгласуват с кметовете на общините, това съобщиха от ръководството на Регионалния инспекторат (РИО) в Шумен. После директорите на местите професионална гимназии заявяват от какви професионални паралелки трябва да се разкрият в отделните гимназии. В образователния инспекторат съгласуват бройката на учениците, след което предварителният план-прием се съгласува и с местния бизнес, като окончателния документ се подписва и от председателя на Търговско-промишлената палата в Шумен. “По учебен план всяка професионална паралелка има часове за практическо обучение. Много от фирмите в Шумен и региона обаче не желаят да се ангажират с практиката на учениците”, коментира директорката на РИО-Шумен Светлана Милева.
В област Шумен има 10 професионални гимназии плюс една професионална паралелка в СОУ “Цанко Церковски” в община Никола Козлево. Общо професионалните паралелки в областта през учебната 2014-2015 г. са 136 с около 3138 ученици. Преподавателите по практика в Шуменско са 150, като за момента няма недостиг на подобни кадри, уверяват от образователния инспекторат.
Добави коментар