Немски професор предлага Чинията на Бузлуджа да стане музей
16:59, 17 авг 15 / Култура
25
496
Шрифт:
Темата на разговора е била за съдбата на паметника на връх Бузлуджа т. нар. Чиния.
Инж. Ранов обяснил на немския гост, че с решение на Министрески съвет отпреди 4 години и по искане на БСП паметникът е предложен за безвъзмездно ползване на социалистическата партия. До този момент обаче от БСП няма отговор на предложението. Последното питане било от декември м.г., но от БСП нямало отговор. Областният управител е уточнил още, че паметникът е под негово управление, но е частна държавна собственост и решенията за неговото бъдеще могат да се вземат само от правителството.
От своя страна проф. Хаспел изразил мнение, че сградата трябва да бъде възстановена и може да се превърне в музей на социалистическото изкуство. Той подкрепя идеята на своята ученичка Дора Иванова за възстановяването на най-големия паметник от тоталитарното ни минало. Според самата Иванова реализацията на нейния проект ще струва около 2 млн. лв.
Според проф. Хаспел паметникът на Бузлуджа е „спящ великан”, който не може просто да бъде съборен и трябва деликатно да се помисли какво трябва да се направи там. Бузлуджа не трябва да се оставя само на една партия и не бива да се използва за политически цели.
Последни новини

А1 приема предварителни поръчки за най-новите продукти на Apple
20:34, 12 сеп 25 / А1
Емил Кошлуков към СЕМ: "Спрете фарса!"
10:05, 12 сеп 25 / Idealisti
Умен старт на новия семестър – водещи смартфони с 0% лихва на лизинг от А1
19:02, 11 сеп 25 / А1
Добави коментар