Работата по Ларгото приключва на 15 ноември (снимки)
13:49, 18 авг 15 / Култура
25
478
Шрифт:
Рашидов отбеляза, че по обекта има голям напредък, като остава да бъдат консервирани горните слоеве, за да не се руши от атмосферните влияния и дъждовете. Подготвено е отводняването, за да не се събират водите там, каза още той.
Министърът на културата припомни, че преди две години е имало наслояване от струпването на вода, като е трябвало сериозно почистване, за да продължат проучванията на археолозите, докато стигнат до най-долния слой на разкопките.
В момента се настилат главните улици и алеи, които са вътре в комплекса и не се виждат отвън. Многоцветната подова мозайка от римската епоха, която беше открита по-рано от археолозите, е вдигната и се реставрира. Тя ще бъде върната навреме, въпреки че в момента се култивира, за да не се изгуби рисунъка.
След като се консервира и изчисти обектът този месец, той ще добие готов вид, ще има осветление и отводняване, като „ще стане хубава градска среда“. Месец и половина след като приключи консервацията и експонирането на вдигнатите детайли, които ще бъдат върнати на мястото си, ще се премине към другата част, която е малко по-сложна по думите на Рашидов. Там ще има и остъклен покрив, за да се вижда отгоре.
Откриването на Ларгото ще бъде през 2016 г., за да приключат всички процедури около него.
„Много ми е иска да започнем да мислим по-европейски за града“, каза министърът на културата, който сподели, че е против безразборното слагане на паметници. „Когато има градска среда, тези неща се правят по един регламентиран и експертен начин, а не по Фейсбук“, коментира той.
„На всеки десет метра има паметник“, възмутено отбеляза Рашидов и даде пример с Франция и Рим, където поставянето им е съобразено. Той предложи всеки строител на сграда да изгради красива скулптура пред нея, като по този начин след 10 години в София ще има например „10 прекрасни сгради с прекрасни скулптури и тогава няма нужда всички да тичаме до Париж“.
Добави коментар