Съпругата на евродепутата Емил Радев ще гледа делото за „Алея Първа” във Варна
20:05, 22 авг 15
25
483
Шрифт:
"Алея Първа" е проект на дружеството "Холдинг Варна", който предвижда изграждането на зона за туризъм, спорт и развлечения на площ от 118 декара, разположени на самия бряг и част от Морската градина във Варна. Зад дружеството стои групировката ТИМ.
Земята беше продадена на компанията от бившия областен управител на града Христо Контров (ДПС) в края на управлението на тройната коалиция през 2009 г.
Делото е част от голямата битка, която граждани и неправителствени организации във Варна водят по казуса. Сред тах са "Българско дружество за защита на птиците", Гражданско сдружение "Зелена Варна", Партия "Зелените" и др.
Мария Радева ще е докладчик по жалбата срещу проекта за Общ устройствен план на Варна, което предстои да се гледа от петчленен състав във Върховния административен съд (ВАС).
Тя и съпругът й бяха адвокати във Варна, като до 2009 г., когато става депутат от ГЕРБ, Радев е председател на групата общински съветници в града.
Жалбите на активистите бяха отхвърлени от тричленен и петчленен състав на ВАС през 2014 г., но през юли седемчленен състав на съда прие, че изключването на жалбоподателите от някои от процедурите е "съществено нарушение на съдопроизводствените правила" и делото беше върнато за ново произнасяне по същество от петчленен състав.
След постановяване на решението от седемчленен състав последва безпрецедентно насрочване на нова дата на процеса. В началото на август делото е разпределено от зам.-председателя на ВАС Румяна Монова и така стига до Мария Радева.
След противоречивия избор на Георги Колев за председател на ВАС в края на 2010 г., станал възможен и с помощта на ГЕРБ, Мария Радева е назначена за и.д. главен секретар на съда, а половин година по-късно става титуляр. По същото време Радев се опита да прокара противоречиви промени в Закона за съдебната власт, които разширяваха правомощията на Колев. Радева е съдия от март 2015 година, когато беше единственият кандидат сред 17, който успя да изкара оценка с 10 стотни над минималната по закон (4.50), припомня „Капитал”.
Решението на петчленния състав, което беше отменено от седемчленния през юли гласи, че становището за одобряване на екологичната оценка на общия устройствен план на Варна е незаконосъобразно. Искането за отмяна на оценката бе подадена от "Сдружението за оптимизиране на правосъдието и администрацията" (СОПА) и Юлиян Чолаков с помощта на "Програма достъп до информация" и ръководителя на правния екип на програмата Александър Кашъмов.
Тогава той написа в блога си: "Становището на министъра на околната среда и водите по Екологичната оценка на Общия устройствен план на Варна бе издадено през есента на 2011 г. С одобрения нов общ устройствен план по същество бе направен опит да бъде осигурена реализацията на съмнителната сделка, при която част от Морската градина бе продадена на "Холдинг Варна", представляващ част от известна и влиятелна трибуквена групировка."
Добави коментар