ГЕРБ-Сливен се оплака от липса на общински инвестиции в здравеопазването
09:43, 27 авг 15 / Политика
25
484
Шрифт:
„За четири години 0 (нула) лева инвестиции от страна на общината за тези лечебни заведения. Нито в сграден фонд, нито в апаратура. Единственото, което е правила, е да организира конкурси за управители, да се меси в тяхната работа и да получава дивидент”, каза д-р Павлов.
За областната болница, в която общината има дялово участие, също не са заделяни средства.
„В момента общината изсипва пари за дейности, които могат да се извършат, когато има повече ресурс. Сега има по-наболели проблеми. Всичко, което е направено в сферата на здравеопазването в Сливен, е дело на правителството на ГЕРБ – изградена нова хемодиализа, нова фтизиатрия, ремонти на отделенията в областната болница, както и големия проект на стойност 8 милиона лева”, допълни д-р Павлов.
„Проектите на общината в социалната сфера се управляват неправилно и е неправилно разпределението на средствата по тях”, заяви от своя страна общинският съветник Керанка Стамова. Според нея общото усещане е, че този ресор се управлява еднолично, липсва капацитет от специалисти и назначенията на персонала в социалните заведения става избирателно. „Има спешна нужда от назначаване на специалисти в ресор „Социална политика”, защото масово се поставят хора, които нямат никаква представа от работата в тази сфера. Някои услуги, които в момента общината предлага, се финансират от международни организации. Задаваме въпроса какво ще стане с тези услуги, след като приключат проектите?”, каза Стамова.
Тя посочи, че в две от социалните заведения работят с непълен капацитет. В Комплекса за социални услуги за деца и семейства в кв. „Българка”, изграден по проект, няма ограда и живеещите там осем деца с увреждания не могат да ползват двора и зелените площи около сградата. В същия комплекс има звено за майка и бебе до 3 години, който може да се ползва до 6 месеца. „В момента там няма нито едно дете. По принцип тази услуга работи с непълен капацитет, а тя също се управлява от общината. Средствата са от държавно делегирана дейност и в момента отиват само за заплати на персонала”, допълни общинският съветник.
С непълен капацитет работи и Центърът за работа с деца на улицата в кв. „Дружба”. С решение на Общинския съвет е поискано увеличаване капацитета, но от 1 август вместо общината да управлява, сградата е дадена на неправителствена организация от София.
Стамова информира, че външните специалисти по проекта за центровете за настаняване от семеен тип са получили възнаграждения само за февруари и март и имат да получават за още четири месеца, при положение, че средствата са преведени от държавата. От няколко месеца по социалните заведения не е извършвано обезпаразитяване.
Становище относно отношението на общинското ръководство към образованието и спорта в града изказаха съответно Милена Чолакова и Николай Даков.
Добави коментар