БСП, "Атака" и патриотите скочиха на европейските посланици у нас

14:28, 11 сеп 15 / Политика 25 307 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Народните представители от парламентарните групи на "Атака", БСП и Патриотичният фронт разкритикуваха официалните дипломатически представителства на Европейския съюз, САЩ, Швейцария, Норвегия и Израел. Това се случи по време на среща в Комисията по външна политика и ръководствата на парламентарни групи с представители на дипломатически мисии в България, предаде репортер на София Topnovini.bg. На нея бяха обсъдени мерките за ефективното справяне с корупцията.

Сред присъстващите бе и вицепремиерът Меглена Кунева, чийто проектозакон за борба с корупцията по високите етажи на властта бе отхвърлен миналата седмица.

Според патриотите и социалистите посланиците не зачитат Виенската конвенция и сувереното право на България самостоятелно да взима решения по вътрешните си въпроси.

През февруари т.г. посланиците на Франция, Нидерландия, Белгия, Австрия, Дания, Финландия и Великобритания излязоха с общ призив към властите в София да ускорят работата по приемане на предложенията в стратегията за съдебна реформа. Преди няколко дни дипломатите на европейски страни излязоха с обща позиция, в която изказват притеснението си от отхвърлянето на проектозакона срещу корупцията по високите етажи на властта в българския парламент.

„Тази среща е едно упражнение по мазохизъм. Не съм длъжен да се отчитам пред вас. Длъжен съм да го правя пред българските избиратели“, с тези думи Волен Сидеров се обърна към присъстващите дипломати.

"Ние стоим тук и се обясняваме на чужди чиновници, на които не им влиза в работата как ние си решаваме вътрешните проблеми“, продължи с критиките атакистът.

Той попита кой има право да говори за корупция. „Франция? Има ли един френски президент, който да не затънал в корупция“, ироничен бе Сидеров и допълни името на бившия френски държавен глава Жан Ширак.

По думите му наскоро е избухнал грандиозен корупционен скандал с израелския премиер Бенямин Нетаняху, а шефът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер бе уличен в милиардни злоупотреби по време на управлението си в Люксембург.

„Тези държави, които са символ на корупция, застават със своите представители тук и сочат с пръст България“, обясни Сидеров и припомни Берлинския и Ньойския мирни договори, които са били подписани от представените на срещата държави.

Янаки Стоилов (БСП) определи срещата като полезна. Според него темата за корупцията безспорно е актуална, защото освен български това е европейски и световен проблем.

„Корупцията се увеличава толкова повече, колкото през последните години се комерсиализира световната политика“, заяви социалистът и даде за пример данъчни оазиси, офшорните зони и други методи за прикриването на доходи и собственост.

По думите на Стоилов позицията на БСП е, че оформящата се практика за периодични декларации от група посланици по темата за корупцията преди това за конституционните промени не е особено европейска.

„Това вместо да подпомага открития диалог с всяка от държави създава впечатление за някакво наставничество и опити да се прекрачи тази граница, която дава възможности за провеждане на национална политика. Преоценете част от тези форми на комуникация, които създават впечатления, че повече проблеми не се решават от българското правителство, а от други държави“, призова Стоилов.

Съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов също се включи в общия призив на БСП и Атака.

„Призовавам да спазвате Виенската конвенция, защото има много случаи, в които дипломати лобират за фирми и субекти от собствените си страни. Така явно нарушават икономическите интереси на България. Апелирам също така да започнете да се отнасят към България като със суверена държава. Разбирайте България като пълноправна държава на Европейския съюз, а не като лошо дете, което трябва да бъде сочено с пръст“, каза патриотът.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов сподели със посланиците, че настоящият български парламент е многообразен и работата в него е по-сложна. По думите му това не означава, че общата философия за борба с корупцията не се споделя от всички партии. Цветанов се извини на дипломатите в случай, че някой от тях се е почувствал обиден от думите на българските народни представители.

Останалите политически формации в 43-ото НС спазиха добрия тон и обърнаха внимание на отхвърления антикорупционен закон на вицепремиера Меглена Кунева.

Според ДПС, БДЦ и АБВ приемането на текстовете ще доведе до политическа репресия от страна на управляващите към опозицията. Партиите не одобряват и назначаването на директор на антикорупционното бюро от Министерски съвет, защото така ще се възпрепятства работата на звеното.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама