Стотици танцьори се включват в паневропейски флашмоб в Пловдив
10:31, 13 сеп 15
25
415
Шрифт:
Събитието започва в 18 часа на Джумаята, уточниха организаторите. Участници са The Center, Арт център "Алехандро", танцово студио "Милениум", танцово студио "Самодиви" от Перущица, GetOut, танцово студио SalsadeCuba, DS Mariposa, RoyceDance Studio, WOW Sport, Клуб по акробатичен рокендрол Magic, "Риуорд Гейтуей" ООД, ОУ "Гео Милев" (ученици и учители).
Всички пловдивчани, които желаят, също могат да се включат в танците.
По същото време в България и в още над 30 европейски държави (17.00 часа централно европейско време) ще се изпълни един и същи лесен танц, в който ще бъдат поканени да участват всички преминаващи граждани. Музиката, на която ще бъде изпълнен танца, е ремикс на Одата на радостта, записан във Франция. Има и примерно видео към танца. Инициативата ще бъде най-големият танцуващ флашмоб в Европа.
С подготвения Flashmove се дава старт на най-голямата европейска обществена кампания за физическа активност и спорт MOVE Week, която се провежда в България и още 37 европейски държави от пет години. Целта на MOVE Week е да раздвижи 100 милиона европейци до 2020 година, като им покаже колко лесно и евтино е да бъдем физически активни.
Тази година MOVE Week България е от 14 до 27 септември и ще раздвижи 150 000 българи, от които 50 000 ученици в над 100 населени места и над 200 училища. Основните акценти на MOVE Week тази година са младите хора и градската среда. От тази година MOVE Week е основен партньор на European Week of Sport (EwOS), организирана от Европейската комисия.
Според ново проучване, поръчано и разпространено преди няколко дни от BG Бъди активен/ISCA, липсата на достатъчна физическа активност се определя като европейската "бомба със закъснител". Проучването, проведено във европейските държави, включително България, показва, че обездвижеността причинява смъртта на над половин милион европейци годишно.
Положението при младите е критично - четирима от пет са обездвижени, при възрастните това е 1 на всеки 4-ма. Обездвижеността се превръща в по-сериозен рисков фактор от тютюнопушенето. Заседналият начин на живот коства на Европа повече от 80 милиарда евро годишно - с 5 милиарда евро повече, отколкото светът отделя годишно за лекарства против рак. България е на последно място в Европа, като само 22% от българите са физически активни.
Добави коментар