Ще купуваме ток по избор от 148 търговци
16:51, 18 ное 15
25
632
Шрифт:
Според експертите в близките около 5 години, около 5 млн. битови абонати трябва да сключат договори с компании-търговци на еленергия в условията на либерализирания пазар. В момента 64% от потребителите разчитат на регулирания пазар.
Над 12 хиляди са потребителите на електроенергия високо и средно напрежение, които вече купуват на свободния пазар. Това стана ясно днес при старта на националната информационна кампания за предстоящата либерализация на електроенергийния пазар у нас.
В срещата в областната управа участваха зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков и екип от министерството, областинят управител Георги Ранов, представители на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), Българският енергиен холдинг (БЕХ), Българската независима енергийна борса, Еелектроенергийният системен оператор (ЕСО) и електроразпределителните дружества, търговци на еленергия, журналисти и др.
Зам.-министър Станков представи общата рамка на функциониране на свободния енергиен пазар. Той обясни възможностите и предимствата на либерализацията, която създава условия на клиентите сами да направят своя информиран избор на доставчик на еленергия.
Крайните потребители на електроенергия трябва много внимателно да си избират търговеца, с когото ще сключат договор за доставка, предупреди зам.- министър Жечо Станков. Той препоръча на битовите абонати да проучат списъка с лицензираните 148 търговци. Според проф. Евгения Харитонова от КЕВР обаче не повече от 40 са реалните играчи на сегашния пазар.
На 8 декември ще заработи в реално време и с реални участници „Българската независима енергийна борса" - дружеството, лицензирано за борсов оператор, което е изцяло собственост на БЕХ. На първата сесия ще се разчита основно на енергия,предложена от държавните ТЕЦ „Марица -изток 2“, АЕЦ Козлодуй и НЕК. Според проф. Харитонова борсата ще стартира без да са утвърдени товаровите профили, това щяло да стане възможно вероятно от началото на следваата година. Причината е, че в момента от трите електроразпределителни дружество само ЕВН е предоставило 8 разработени профила, а другите две компании ЧЕЗ и Енерго Про са предали по три.
И след преминаването към либерализирания пазар електроразпределителните дружества ще запазят собствеността си върху електромерите. Ще могат да спират електрозахранването обаче само след искане от търговеца на електроенергия.
Добави коментар