92-годишна баба и украинки се надпреварваха на Празника на хляба във Варна

17:25, 22 ное 15 / Любопитно 25 592 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Небивал интерес предизвика Празникът на хляба сред производителите и самодейците кулинари от региона на Североизточна България. Майстори от селата Дюлино, Изгрев, Здравец, Левски, Кардам, от Аксаково и Добрич представиха в неделния ден десетки видове обредни хлябове, които се месят за различните празници от народния календар – Великден, Боговица за Коледа, обредни пити за сватба, за Архангелов ден, за Трифон Зарезан, за Гергьовден и много други семейни празници.

Сръчните домакини от готварска работилница "Катини питки“ и малчуганите от детския клуб по етнография "Златна ябълка“ в Добрич месиха, точиха и украсяваха питки и хлебчета, а фолклорните групи от читалищата в региона и изпълнителите от Националната гимназия по хуманитарни науки и изкуства във Варна забавляваха посетителите.

Журито с председател доц. Лидия Петрова, директор на Етнографския музей във Варна, бе изключително затруднено да излъчи победителите в конкурсите, в които се включиха дори чуждестранни участници – Виктория Оразцова и Татяна Титова от украинския град Одеса, и състезатели на преклонна възраст. Метърът и кантарът обаче "отсякоха“:

Наградата за най-тежка погача – с тегло 3,500 кг и диаметър 56 см, отиде при Кинко Костадинов от Варна. Геврек с най-голяма дупка – 34 см, беше изпекла фурната "Старият Добрич“. С приза за най-голям хляб бе удостоен жътварският хляб, представен от читалището в с. Изгрев. Победител в конкурса за обредна пита стана коледарският кравай с пуканки на Йова Демирева от с. Дюлино. Специална награда имаше и за коледния кравай на 92-годишната баба Станка от с. Левски. А за на-добре аранжиран щанд с обредна насоченост бе отличен щандът на читалище "Светлина – 1927” от село Изгрев, община Суворово.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама