Доверието в Борисов расте главоломно, влиянието на ДПС отслабва
16:29, 23 ное 15
25
429
Шрифт:
С изключение на еврокомисаря Кристалина Георгиева Борисов е единственият български политик с по-високи положителни, отколкото отрицателни оценки. Мненията на анкетираните показват и повишено доверие за управляващата коалиция и най-вече ГЕРБ, но същевременно ключови министри и политики губят подкрепа.
Рейтингът на партиите
Данните показват, че след местните избори има лек спад при Патриотичния фронт и по-значителен при БСП и "Атака". ДПС, за която мнозина политици и анализатори сочеха, че ще е големият печеливш от местните избори, започва да губи ореола си на "силна партия". 48% я виждат като губеща влияние, а едва 8% са я оценили като по-силна.
За 80% от анкетираните на местните избори ГЕРБ е увеличил влиянието си в обществото. Според 29% Реформаторският блок също излиза от изборите с по-добри позиции. Като основни губещи се оценяват най-вече БСП и "Атака". Според 77% влиянието на БСП сред избирателите спада, 80% твърдят същото за "Атака".
Рейтингът на лидерите
Освен Бойко Борисов, който е на чело с най-голямо доверие сред българите, друг партиен лидер с относително висок ръст на доверие е Красимир Каракачанов (от 16.7% на 18.9%), малко по-слаб при Меглена Кунева и Георги Първанов. Божидар Лукарски и Николай Ненчев запазват влияние с лек позитивен тренд. Спад се наблюдава единствено при Радан Кънев (от 13.3% на 11.8%).
Дванадесети пореден месец губи подкрепа лидерът на БСП Михаил Миков (до 13.2%). Председателят на ДПС Лютви Местан запазва 6.5% влияние, 90% от което идва от собствения му електорат, а рейтингът на Волен Сидеров спада двойно спрямо юни (от 9.5% на 4.8%).
Рейтингът на министрите и реформите, които предлагат
Традиционно с най-висока подкрепа са ползва инфраструктурната политика и респективно министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, чийто индекс на доверие продължава да нараства.
Почти няма критики и към министъра на еврофондовете Томислав Дончев, но спецификата на неговата дейност го поставя в сянка и той получава двойно по-малко позитивни оценки от Лиляна Павлова. Заема второ място по индекс на доверие, но на значителна дистанция от регионалния министър.
В центъра на обществения дебат през последните месеци заради започнали, макар и силно оспорвани, реформи застанаха пенсионната и здравната сфери.
Въпреки разбираемия ръст на критиците или поддръжниците на статуквото (11% при Ивайло Калфин и 17% при Петър Москов) фактът, че и двамата министри удържат политиките си на реформи, им осигурява стабилна подкрепа (по 20 на сто). Подобна подкрепа за министри в невралгичните здравна и социална сфери "Алфа Рисърч" не е регистрирала в нито един от предишните кабинети.
За близките няколко месеца, чиято динамика проучването обхваща, най-силна критика търпят образованието и вътрешния ред и сигурност. И при Тодор Танев, и при Румяна Бъчварова успоредно с неудовлетвореността от действията в съответните сфери нарастват и личните негативните оценки.
На фона на полицейските протести удържането на вълненията в българската армия и спокойствието, което тя запази, водят до известен ръст в личния рейтинг на военния министър, както и до възстановяване на доверието в армията.
Във време на гласуване на държавния бюджет, финансовият министър, от който като правило почти всички са недоволни, бележи относително лек спад (с 2%), но едва следващите месеци ще покажат дали той ще съумее да удържи позиции.
Традиционно финансирана и традиционно одобрявана сфера и в двете правителства на Борисов остава инфраструктурата (73%), а най-харесван министър – Лиляна Павлова (36.5%). Томислав Дончев, министърът на еврофондовете, чието усвояване беше в основата на спечелването на местните избори, също запазва стабилен позитивен рейтинг.
Здравеопазването (16%), социалната политика (13%) и земеделието (12%), макар и с много по-ниски оценки от инфраструктурата, са следващите, в които гражданите виждат известни позитивни промени. Интересното тук е, че министрите Ивайло Калфин и Петър Москов се нареждат съответно на второ и трето място сред успешните членове на кабинета.
Рейтингът на президента
В сравнение с юни ръст от 4 на сто е налице и в личния рейтинг на президента Росен Плевнелиев. Одобрението за него идва основно от социалните групи, най-активно подкрепили референдума за електронното гласуване.
Добави коментар