„Дванайсета нощ“ на Шекспир е новата премиера на ДТ „Сава Огнянов“
15:58, 24 ное 15 / Култура
25
898
Шрифт:
За реализирането й е използван преводът от английски език на гениалния Валери Петров, а сценичния вариант и постановката са на младия режисьор Петър Денчев. Това е втори негов спектакъл на русенска сцена. Първият беше „Медея“ през 2012 г., за главната роля в който актрисата Марияна Крумова беше номинирана за наградата „Икар“.
Помощник режисьор е Дора Удварева, художник е Елица Георгиева, а музиката е на Пламен Мирчев – Мирона. Участват актьорите Венцислав Петков, Елена Нацариду, Александър Узунов, Мариана Бонева, Ивайло Спасимиров, Мариана Крумова, Йовко Кънев, Иван Самоковлиев, Любомир Кънев, Ивайло Ненов и Кадри Хабил.
Сред изброените имена има трема гост актьори. Това са – известното име в българския театър Иван Самоковлиев, който не се нуждае от представяне и младите актриси Мариана Бонева и Елена Нацариду.
Бонева е родена през 1989 г. в Норхайм, Германия. През 2012 г. завършва НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“, специалност Антьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Снежина Танковска. От есента на същата година е в трупата на Драматичен театър „Невена Коканова“-Ямбол. Освен това участва в сериала „Столичани в повече“, в лабораторни актьорски ателиета. На сцената на Сатиричния театър се превъплъщава в ролята на София Ивановна в поставянето на „Мъртви души“ от Николай Гогол, а с театрална работилница „Сфумато“ играе в „Стари времена“ от Харолд Пинтър, ролята на Кейт.
Елена Нацариду е родена през 1991 г., а 2014 г. завършва НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“, специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ в класа на проф. Здравко Митов. Първата си роля в професионален театър изиграва в Пловдив през миналия сезон – Арма от „Антихрист“ по едноименното произведение на Емилиан Станев. Играла е в българските филми „Лов на дребни хищници“ и „XIа клас“, чиято премиера предстои да излезе.
Действието в „Дванайсета нощ“ се развива на брега на морето, в измислената страна Илирия. Името на пиесата идва от дванадесетата нощ след Рождество Христово, която по времето на Шекспир се е празнувала с буйно веселие. На сцената то оживява като смесица от любовни истории, объркани от трагедията на брат и сестра – Себастиан и Виола, загубили баща си при корабокрушение. Приликата между двамата е силна, а това се допълва от преобличането на Виола в мъжки дрехи, за да започне работа като прислужник на княза.
Добави коментар