Плащат по 10 евро за отстреляна лисица или чакал в Разградско

16:25, 24 ное 15 25 495 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Ловец, който представи отстреляно и предадено за изследване животно - лисица или чакал ще получи по 10 евро за всяка една проба. Това съобщи по време на заседание на Областната епизоотична комисия д-р Юлиян Йорданов, началник на отдел „Здравеопазване на животните” към Областната дирекция по безопасност на храните.

Той уточни, че пробите са във връзка с изпълнение на програмата за контрол и ликвидиране на болестта бяс чрез орална ваксинация на лисиците.  Програмата включва разпространение на ваксинални примамки срещу бяс на дивите хищници, като в кампанията на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за ваксинация по въздух е включена и област Разград.

Ваксиналните примамки се разпространяват чрез специално оборудван самолет, като се пропускат населените места и водоемите. Те са с формата на кубче с размери 2/ 3/ 2 см. и са със специфична миризма, която привлича хищниците. Животните се ваксинират против бяс чрез изяждане на примамката. Практиката показва, че до 10 дни след разхвърлянето всички примамки се приемат от животните. За контрол на ефикасността от ваксинацията в примамката е включен тетрациклинов маркер, който се отлага в зъбите и костите на животното. На един квадратен километър се изхвърлят по 20 броя ваксинални примамки, които самолетите пускат от височина 150 метра. Мястото на всяка пусната от самолетите ваксина се отбелязва с помощта на GPS-система. Д-р Йорданов увери, че ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви и домашни животни, и любимци.

Експертът коментира, че методът за орално ваксиниране на диви животни е отдавна изпробван и доказал ефективността си. Отчитането на ваксината става с проби от отстреляни и предадени за изследване животни. Според одобрения в началото на годината план, от територията на област Разград е предвидено да се вземат 120 проби за изследване на бяс. Те се вземат от глава или кръв на животното - лисица или чакал.

Към момента обаче дирекцията изостава в изпълнение на плана, като към днешна дата са взети само 42 проби от диви животни, информира директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Илиян Драмалиев. Той апелира отговорните лица от ловно-рибарския съюз и горските стопанства за съдействие и допълни, че за да се стимулират ловците да предават убития вреден дивеч за изследване, всяка проба ще се плаща по 10 евро, като до края на годината предстои едно междинно плащане.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама