Русенските приемни семейства – без забележки след проверки
16:38, 25 ное 15
25
507
Шрифт:
Общините Бяла и Русе са част от проект „И аз имам семейство“, който е започнал още през 2011 година в изпълнение на Националната стратегия зя деинституционализацияна децата в България. Дейностите се осъществяват от Агенцията за социално подпомагане, чрез Дирекция „Закрила на детето“, в партньорство с 83 общини. Срокът на проекта е удължен до края на тази година.
От 1 октомври 2015 г. всички приемни семейства от Община Русе, които са имали сключени договори с дирекция „Социално подпомагане“, са подписали споразумения за преминаване към доставчик на услугата – Община Русе. Така е станало и в Бяла, Борово и Ценово, които са преминали към Община Бяла.
В семействата на приемните родители за една година преминават средно около 2-3 новородени деца. Причината те да бъдат изоставени са, че често майките им са непълнолетни и не могат или не искат да полагат грижи за тях, или че малчуганите са се родили с увреждания и биологичното им семейство не ги иска.
Малките и здрави деца обаче биват осиновявани бързо и не остават дълго при приемните си родители. От началото на 2015 г. до днешна дата са проведени 46 съвета по осиновяване. На регионално ниво са осиновени 23 деца, а 7 деца с увреждания са осиновени от чужди граждани.
В приемните семейства се настаняват и деца от други области, а не само от област Русе. След закриването на всички специализирани институции за деца в региона, приемните семейства остават единствената алтернатива за деца в риск, нуждаещи се от грижа извън семейството.
Приемните семейства в областта проявяват висок професионализъм, похвали ги Росица Иванова. Те съдействат на биологичните родители, на осиновителите и на социалните работници и правят плавен прехода на детето към новия етап от живота му. През настоящата година е имало проверка в различни градове в страната от Инспектората на Агенцията за социално подпогане и в област Русе сред проверените приемни семейства не е имало отправени упреци, нито открити пропуски.
На месец приемните родители получават 150% от минималната работна заплата за настаняване на едно дете. След повишаването й на 420 лева от 1 януари 2016 г. тази сума ще бъде 570 лева месечно. За настанени 2 деца се вземат 160% от минималната работна заплата – 608 лева, за три или повече деца – 170% от минималната работна заплата или 646 лева месечно.
Приемните родители получават и ежемесечни средства за децата, които са настанени в семейството. Те се определят съгласно възрастта на настаненото хлапе. До 7 годишна възраст това е трикратния размер на гарантирания минимален доход или 195 лева. От 7 до 14 години е 3,5 кратния му размер – 227 лева и от 14 до 18 години, а ако учи средно образование, тези пари може да се плащат и докато стане на 20 г. – четирикратния размер на гарантирания минимален доход – 260 лева.
Приемните семейства, които полагат грижи за дете с увреждане, получават по-високи суми – всички добавки, които се предвиждат за отглеждането на такова дете, 75% от гарантирания минимален доход, независимо от дохода на семейството, двойни детски, интеграционни добавки и др.
При необходимост, приемните семейства могат да получат и еднократна помощ до 4 пъти в годината от 325 лева. Това се преценява от социалния работник.
Добави коментар