БСП депутати: Вотът на недоверие ще дефинира ясно парламентарната опозиция
16:33, 18 яну 16 / Политика
25
392
Шрифт:
Той мотивира трите теми, по който ръководството на парламентарната група води консултации с други политически сили. Миналата седмица към предложените от левицата области за здравеопазване, сигурност и демографска политика от ДПС допълниха и четвърта - за цялостна политика. Според Търновалийски това променя процедурата, защото, ако се внесе вот на недоверие към правителството за цялостна политика, следващата възможност е чак след шест месеца.
"Процесите в държавата са твърде динамични, за да се лишим от този механизъм на парламентарната практика", посочи депутатът. Той припомни подкрепата на ДПС за правителството в сюблимните решения за бюджета и дълга. Според него предстои да видим дали ще настъпи промяна в поведението на Движението след отстраняването на Местан.
Георги Търновалийски допуска евентуална подкрепа за вота на недоверие от нечленуващите в група Велизар Енчев и Георги Кадиев. Засега от "Атака" не са се отзовали за разговори по предложените от БСП теми, стана ясно от думите му. "Във всяка една от областите имаме достатъчно основание да искаме вот на недоверие", изтъкна пловдивският депутат. Той нарече провал политиката на здравния министър, който освен друго се замеси и в скандал с бартер на ваксини.
"Затруднен достъп до здравеопазване, разделянето на пакета на допълнителен и основен, с който се разделят хората, продължаващо задлъжняване на държавните лечебни заведения, чиито дългове минават 500 млн. лв, на фона на кадрово обезкървяване на система", обобщи мотивите бившият заместник-министър на финансите. Той цитира обезпокоителни данни за заявеното намерение на млади лекари, 70-80% от които споделят, че напускат страната. По думите му тревожните факти кореспондират с демографската криза, която навлиза в състояние на драматична катастрофа.
"От "БСП лява България" направихме множество законодателни предложения за стимулиране на младите семейства, за отглеждането на деца, свързани с доходите на физическите лица, но управляващото мнозинство ги отхвърли", припомни Търновалийски. Той посочи, че Румяна Бъчварова не се справя с поста на вътрешен министър и очерта част от мотивите за вот на недоверие по темата "Сигурност" - "разстрели, обири на банки, ръст на битова престъпност, каналджийството процъфтява, а контрабандата се бори с телевизионна реклама".
Друг депутат от Пловдивско - Манол Генов, пък беше категоричен, че политиката, която води Министерството на вътрешните работи, застрашава националната сигурност. "Безсилието на министър Бъчварова е очевидно, има дефицит на сигурност, а в малките населени места положението е извън контрол", твърди той. Левият депутат даде пример с община Садово, където при пенсиониране на служител на МВР нов не се назначава и така цели села остават без необходимата охрана.
Генов акцентира още върху работата на ДАНС, военното разузнаване и отбраната на страната. Той припомни, че проблемът с бежанците се неглижира, оградата по границата ни не се строи, но цената й е нараснала четири пъти, "За военно разузнаване се чува само когато се коментира смяната на началника му, а за Министерство на отбраната фактите от историята на България говорят, че когато начело на отбраната застане земеделец, Българската армия се закрива", коментира асеновградският народен представител.
Добави коментар