Видове-съвременници на динозаврите заплуваха в най-големия сладководен аквариум у нас (снимки)

14:14, 20 яну 16 25 393 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Интериорът на аквариумните резервоари в Екомузея в Русе бе официално предоставен днес.

В Екомузея в Русе се намира най- големият сладководен аквариум в България. Той представя рибното разнообразие на река Дунав и на вливащите се в нея реки. Общият обем на аквариума е 65 тона вода. Разделен е на 6 отделни резервоара, всеки с вместимост от 5 до 8 тона вода.

В него се показва не само как изглежда тяхното местообитание в природата, но и човешката намеса в тяхната среда – представена е потънала рибарска лодка в два от резервоарите. Уредникът в отдел "Природа" към Регионалния исторически музей в Русе коментира по този повод, че предстои да се сложат в някои от аквариумите и "пластмасови бутилки и потопени гуми". Екипът, който се грижи за аранжирането на тази среда заедно със специалистите от музея е съставен от скулптора Даниел Кънчев и Ясен Тодоров. Благодарение на тях аквариумите изглеждат почти 100% като естествената среда, която обитават рибите.

"Максимално естествената среда се постига с огромни усилия. Този 65-тонен аквариум се нуждае от 20-тонна филтрираща система, която е разделена на 3 стъпала. Първото е механичният филтър, който обира големите частици, отделени от рибите. След това водата от механичния филтър преминава през биологичен филтър, в който се случват сложни химични процеси. Последното стъпало е специален УВ-филтър, който стерилизира водата. Освен това на около 2 седмици редовно се подменя около 1/3 от водата с вода, която пък преди това е престояла минимум 1 седмица, за да може да се освободи от химията", коментира Петков, като добави, че освен всичко това се е наложило да се инвестират допълнителни средства за специална охладителна система за аквариума за лятото.

В аквариума живеят 12 вида риби, като предстои увеличаването и разнообразяването им. Сред тях са съвременниците на динозаврите – есетрите, както и сом, скобар, моронаж, див шаран, червеноперка, бабушка, платика и каракуда. Най-интересните сред тях са Руска есетра и Чига, които са взети от развъдници. Те са настанени в резервоар, показващ потънала римска сграда с артефакти от римско време - вижда се римска крепостна стена, амфори и мраморна глава от статуя.

Други интересни видове, населяващи аквариума, са 10 бели риби, настанени в резервоар, който напомня дъното на река Дунав с множество преплетени коренища.

"Рибите, за да преминат от дивата среда, в която обичайно живеят, в този аквариум, е необходимо да преминат през определена адаптация. Затова те преминават първо през създадени за целта карантинни аквариуми с отделна филтърна система", сподели още Петков.

Показана е и препарирана моруна, която е най-голямата сладководна риба в света. Екземплярът в Русе е над 2 метра, но има и сведения за открити такива достигащи до над 6 метра.

В Екомузей с аквариум е създаден и терариум, който пресъздава блатна екосистема с водна площ и естествени растения, характерни за влажните зони. В него живеят червенобузи костенурки, които са предоставени за отглеждане от хора, които не искат или нямат възможност да се грижат вече за тях като домашни любимци.

Тъй като червенобузите костенурки не са типични за нашите географски ширини, за тях и за природата е по-добре да не бъдат пускани на свобода. Всеки, който има червнобуза костенурка и няма възможност да я отглежда повече може да я остави в музея. А друг, който желае може да я осинови.

В тази връзка Петков се пошегува, че в музея е основано нещо като център за преразпределение на домашни любимци.

"Трябва да припомним на хората, че всяко едно закупуване на домашен любимец е свързано с много дълъг период на ангажименти и отговорности, които хората трябва да поемат", сподели още специалистът.

Припомняме, че Екомузеят в Русе бе официално открит в края на септември 2014 г. В него има още редица уникални експонати, сред които е и единствената в света долна челюст от Mamuthus Rumanus /представителя на най-ранните мамути.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама