Еврокомисията иска независима проверка на прокуратурата
20:21, 25 яну 16 / Политика
25
424
Шрифт:
Комисията очаква да продължи да работи съвместно с България, за да гарантира изпълнението на целите намеханизма и приканва България да предприеме действия в следните сфери: Независимост, отчетност и интегритет на съдебната система; Реформа на съдебната система; Стандарти в съдебната система; Корупция и Организирана престъпност.
Независимост, отчетност и интегритет на съдебната система
По първата сфера Европейската комисия отбелязва, че България е поела по път на реформа на Висшия съдебен съвет (ВСС) и засилване на Съдебния инспекторат, но е необходимо да извърши реформата във ВСС чрез необходимите поправки в Закона за съдебната власт. Според доклада тези институции трябва да са прозрачни в резултатите от своите проверки и последващото развитие на идентифицираните проблеми.
Реформата в съдебната система
Еврокомисията отчита, че през 2015 година е бил подготвен пакет от поправки на Закона за съдебната власт, но отдавнашната й препоръка за модернизиране на българския Наказателен кодекс все още е актуална. Според доклада е необходимо да се приемат поправките в Закона за съдебната власт в съответствие с правителствената стратегия за съдебна реформа, включително повече свобода за отделните съдии и прокурори, както и да гарантира изпълнението и в близко сътрудничество със съдебните власти.
Стандарти в съдебната система
Еврокомисията счита, че България трябва да постигне напредък през 2016 година в ключови сфери на съдебната система, включително необходими промени в съдебната карта за подобряване на цялостното качество и ефективността, въвеждане на електронно правосъдие, ясни стандарти за дисциплинарните производства, както и продължаване на реформата в прокуратурата.
Страната ни трябва да изготви ясен график за въвеждането на електронно правосъдие и да осигури необходимия капацитет за наблюдение и ръководство на процеса, а също така и да стартира независим преглед на прокуратурата, както е записано в правителствената стратегия за съдебна реформа, като вземе предвид вече въведените мерки от реформата.
Корупция
В тази сфера инициативите трябва да бъдат фокусирани в изпълнението на новата национална стратегия за борба с корупцията, приета през пролетта на 2015 година. "Главен приоритет трябва да бъде бързото повторно гледане в Народното събрание на правителствения проект за антикорупционен закон, като се вземат предвид всички конкретни съображения, но и като се запазят основните елементи в съответствие с намеренията в стратегията за борба с корупцията", препоръчва Европейската комисия. Според нея, трябва да се приеме нов антикорупционен закон в съответствие със стратегията за борба с корупцията, включително и създаването на единен орган с независим мандат за борба с корупцията по високите етажи. Освен това, трябва да продължат усилията за справяне с корупцията по ниските етажи в МВР.
Организирана престъпност
Според доклада България все още се нуждае от солидно количество случаи на потвърдена на последна инстанция присъди в случаите на сериозна организирана престъпност. Страната ни трябва бързо да се заеме със законовите проблеми, идентифицирани във връзка с правомощията и дейността на дирекцията за борба с организирината престъпност в рамките на МВР, за осигуряване на дирекцията с организационна стабилност, от която се нуждае за изпълни работата си. Освен това е необходимо България да промени Закона за отнемане на незаконно придобито имущество, за да позволи на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество да работи ефективно.
Добави коментар