Предлагат 19 професии на учениците в Шуменско
16:30, 26 яну 16
25
477
Шрифт:
Директорите на училищата не са предложили тази година нови специалности, единствено в СОУ „Цанко Церковски”- Никола Козлево искали да разкрият паралелка „Програмист”, но поради липса на обезпеченост с техника и условия за обучение, им е било отказано, обясниха експерти от РИО – Шумен.
В професионалните гимназии в региона тийнейджърите ще могат да учат за дизайнери, счетоводители, администратори, електротехници, готвачи, сервитьори, строителни техници и др. За поредна година се отчита фактът, че професионалните училища не предлагат нужни на бизнеса средни специалисти като стругари, фрезисти, шлосери и др.
„Една от причините за това е, че тези професии не са предпочитани от учениците и паралелките остават непопълнени”, каза експертът по професионално образование в просветния инспекторат Машка Крумова. Тя допълни, че все още се чака постановлението на Министерския съвет за защитените професии, за да е ясно кои ще са те за Шуменския регион и в кои училища ще се изучават.
Според председателя на Търговско-промишлената палата в града Христо Дечев, за поредна година се приема план за прием, който поддържа статуквото и не разрешава проблема за това какво се случва с тези кадри, когато завършат. По думите му, връзката с бизнеса е много важна, за да не се „произвеждат” нови безработни.
По данни на инспектората, събрани от директорите 30% от випускниците, завършили миналата година професионалното си образование в училищата в Шуменска област са останали без реализация. От тях 10% са напуснали страната, други 10% са безработни, а за други 10% няма информация.
70 на сто от дипломираните специалисти със средно образование пък са започнали работа, но не е ясно дали точно по професията, която са учили или са станали студенти. В България за съжаление няма изградена система за информация, която да се събира за завършилите професионални училища, обобщиха експерти.
Тази година в Шуменска област завършващите седмокласници са общо 1479, с 62-ма повече от предходната. Учениците, които завършват осми клас пък са 966, с 44-ма по-малко от миналата година.
От предложените 42 паралелки-8 са след завършен 7 клас, 22- след приключено основно образование. Ще има и две паралелки вечерна форма на обучение и 6 – за задочно обучение след 8 клас.
Миналата година паралелките са били с една повече - 43, сега отпада специалността „Агроекология” след 7 клас в Професионалната гимназия по селско стопанство и хранителни технологии в Шумен. Общо миналата година са били запълнени 36 паралелки.
Добави коментар