Увеличават се жертвите на домашно насилие

17:29, 24 фев 16 25 567 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Броят на жертвите на домашно насилие се увеличава ежегодно. Това стана ясно по време на втората конференция  на тема „Заедно в служба на обществото-помощ за ромските жени срещу домашното насилие“, която се проведе днес в Дома на културата „Борис Христов“, съобщиха от Областна асминистрация Пловдив - партньор на проекта.

Събитието откри ръководителят на проектаАлбена Костадинова, която разказа различни случаи на домашно насилие сред ромите и проблемите на жените от етноса, свързани с тяхното огласяване.

Инспектор Матей Матов от ОД на МВР-Пловдив запозна участниците с полицейските практики в борбата срещу домашното насилие и подчерта, че то може да бъде не само физическо, но също така икономическо, емоционално и психическо. Той сподели тревожната тенденция, че броят на жертвите ежегодно да се увеличава. Статистиката сочи, че през 2009 година тези случаи са били 231, а само за миналата 2015 година, регистрираните  вече са достигнали  336.

Госпожа Татяна Маслинкова, съдия в РС – Пловдив, разясни юридическия механизъм за завеждане на дела при домашно насилие,  и подчерта, че производството в тези случаи е опростено, по-бързо и  без държавни такси.

В рамките на последвалата дискусия се очертаха и основните проблеми, с които се сблъскват, както жертвите на насилие, така и институциите, които са ангажирани с тях. На първо място, според г-жа Албена Костадинова, това е страха и срама при жените да признаят, че са малтретирани. Друг проблем е, че при психическо, емоционално и икономическо насилие, повечето адвокати отказват да се ангажират, тъй като няма видими физически следи от посегателство, а другото е трудно доказуемо. Това често създава усещане за безнаказаност в насилниците и загуба на доверие в съдебната система от страна на жертвите.  Естественият резултат в повечето от тези случаи е, чесе превръщат в рецидив. Не са редки случаите, когато съдебните и разследващи органи, се сблъскват с некомпетентно подготвени доклади от социалните служби, което води до прекратяване на следствие или заведено съдебно дело още в самото начало.

В края на срещата, участниците се обединиха около идеята, че трябва да има по-добра комуникация между институциите. Те бяха единодушни, чекризисните центрове за малтретирани жени и деца са малко.

Според Съвета на Европа, на 10 000 жители трябва да има 1 кризисен център. В България те са около 20, вместо 700.                                          

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама