Липсата на образование остава основен проблем на ромите в Шуменско
12:49, 25 фев 16
25
620
Шрифт:
„Най-трудно е да убедим родителите да запишат децата си на градина и да ги пратят на училище”, коментира зам.-областният управител Селиме Кърджалиева.
Обхващането и задържането на ромските деца и ученици в училище е било приоритет номер 1 на областния съвет за интеграция на ромите през 2015 г.. За постигането на тази цел общините, училищата и неправителствените организации в областта са работили през цялата изминала година, стана ясно от отчетния доклад.
В резултат – през 2015 г., общият брой отпаднали ученици в Шуменско е 41, като най-голям е делът на децата заминали в чужбина. Девет деца пък са били върнати в класните стаи.
Общините и училищата в региона подпомагали родителите, като осигурявали безплатен транспорт на децата, купували учебници, давали стипендии, закуски и обяд в училище.
В три общини в Шуменска област делът на невършилите начално образование роми остава доста висок- 10.2% в Никола Козлево, и по 8.30% от ромското население в Каолиново и Венец.
Никога не са посещавали училище пък 4.61% от ромите в Никола Козлево, 2.54% - в Каолиново и 2.52% във Венец.
Трите общини, в които има превес на този етнос е отчетено и най-високо ниво на безработицата. Тя е над 50%, като „рекордьор” е община Никола Козлево – 61.3%.
По данни на статистиката в Шумен, етническият състав е тясно свързан с образователните характеристики на населението. И в страната, и в област Шумен са налице значителни разлики в образоваността при трите основни етнически групи. В региона, при самоопределилите се като българи делът на висшистите е 22.2%, при турците- 4.1% и при ромите едва 0.4%.
В съвкупността на населението от 7 до 19 години също се наблюдават значителни различия. При ромската общност 1.6% от лицата в тази възрастова група никога не са посещавали училище, при турската общност този дял е 0.6%, а при българската 0.2%.
Има пряка връзка между етническия състав и трудовия статус на активното население, сочи анализът на статистическите данни. Поради значителния дял неграмотни и ниско образовани, при ромите заетостта е близо 4 и половина пъти по-ниска от тази сред българите и около 3 пъти по-малка в сравнение с тази при турците.
Само два са показателите, по които няма различия между етносите - с телевизор в дома си разполагат над 98% от българите, 97% от турците и 93% от ромите. Над 97% от ромите имат антена или ползват кабелна телевизия.
Добави коментар