Марешки и „Шоуто на Слави“ си стиснаха ръцете за референдума
16:06, 26 фев 16
25
684
Шрифт:
В края на 2015 г. Марешки и „Шоуто на Слави“ инициираха подписки за провеждането на допитвания, като част от въпросите, свързани с реформата в политиката, се припокриват.
Исканията на Слави Трифонов са да има 120 депутати, вместо сегашните 240. Депутатите да работят до 2 мандата, да се въведе задължително гласуване, драстично да се свие държавната субсидия за партиите, както и хората да избират пряко съдии, прокурори и началници на полицейски управления. От „Шоуто на Слави“ внесоха в Народното събрание близо 700 000 подписа.
От своя страна Веселин Марешки също иска депутатите да се намалят от 240 на 120, отпадане напълно на субсидията за финансиране на партиите, както и падане на имунитета на политиците. Сред останалите му искания са премахване на ограничението един човек да може да открие не повече от четири аптеки на територията на страната, за да стане пазарът по-конкурентeн и да се намалят цените на лекарствата, както и да се въведе регулация на пазара на горива, така че да се гарантират по-ниски цени в бензиностанциите. Веселин Марешки успя да внесе в парламента 401 475 подписа.
„Сегашният Закон за референдумите е направен така, че да не работи. Нито една медия не го отрази в продължение на 3 месеца. Нямаме демокрация, а пародия на такава. Опитваме се да променим начина, по който се избират политиците. Не вярвам, че в Народното събрание ще направят Закон за референдумите по швейцарски модел. Хората при нас идваха да се подпишат и под формата на протест. За никой не е тайна миналото на премиера. Законът е отвратителен, а политическата класа престъпна“, коментира Тошко Йорданов, част от инициативния комитет на "Шоуто на Слави".
Той изрази надежда референдумът да успее. „Невъзможно е да го заметат, но ще съкратят въпросите. Унизително е българският избирател да бъде смятан за неграмотен и че не може да взима решения“, добави сценаристът.
„Отдавна сме фенове на електронното гласуване, не сме в каменната ера. Не можем в България да отзовем депутат. Категорично сме „за“ задължителните референдуми“, подчерта Йорданов.
По думите му, ако човек няма структура зад гърба си, няма да успее. „Хората при нас работеха без пари. Нямаме контрол върху ЦИК. При масово гласуване обаче, манипулацията е много невъзможна“, убеден е Йорданов.
Имаше коментари от страна на аудиторията, че въпросите не са зададени професионално, на което Йорданов отговори, че те са формулирани от преподаватели по конституционно право. „Колкото и парламентът да се мотае, ще трябва да насрочи дата за референдум“, категоричен бе Тошко Йорданов.
Виктория Василева, която е ръководител на организационния комитет, обясни, че сроковете са безумни. „Очевидно има хора, които са готови на подвиг. Тотално неясни са процедурите. След внасяне на подписката в Народното събрание, никой не може да каже каква е процедурата за проверка на съответствие между хартиения и електронния носител. Вече трета седмица сравняваме“, посочи Василева.
Йордан Гинев, ИТ експерт, обясни, че за да се вкарат 700 000 подписи на електронен носител се изисква огромен ресурс. По думите му са им били нужни 14 000 човекочаса, за което трябват 30 човека, които да работят на пълен работен ден. След като обаче не са разполагали с такова време, са работили над 130 човека.
Марешки посочи, че искат да направят добро за хората, а се борят с препятствия. „Не приемам, че сме извършили подвиг, това е тежък къртовски труд. Идеята за референдума възникна от това, че не бях съгласен да бъда ограбван от бизнеса за горива“, коментира бизнесменът.
Той заяви, че намаляването на депутатите в парламента от 240 на 120 ще бъде ефективно, защото мнозинството няма да е от 120, а от 60 народни представители. Според него така ще бъдат по-разпознаваеми и ще се знае кой как е гласувал.
„Искаме да събудим българския народ и да се допитва за всяко нещо. По делата ще ни познаете“, завърши словото си Веселин Марешки.
Антони Де ла Реа от Инициативен комитет „Гласувай без граници“ заяви, че са убедени, че 2018 година ще има електронно гласуване. Той посочи, че работят с най-добрите експерти и при техните събрани 5000 подписа, само 17 са сбъркани.
Добави коментар