"Спаси София" искат Цацаров да разследва разрушаването на кино "Възраждане"

19:30, 30 мар 16 25 685 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Неправителствената организация "Спаси София" е изпратила писмо до Главния прокурор Сотир Цацаров с искане да разследва обстоятелствата около проведените разрушителни дейности по сградата на бившето кино „Възраждане“, намиращо се на едноименния площад в центъра на София.  Това стана ясно от съобщение на сайта на организацията.

От "Спаси София" очакват Главният прокурор Сотир Цацаров да проведе пълно разследване и да изправи виновниците за поредното посегателство над паметник на културата пред съда. Те настояват държавата да защити обществения интерес. 

Общественото недоволство към незаконното разрушаване на сгради паметници на културата се засили след разрушаването на сградите на тютюневия склад в Пловдив и захарната фабрика в София.

Преди повече от месец "Спаси София" сигнализираха за започналото разрушаване на сградата архитектурен паметник на бившото кино „Възраждане". Собственикът на сграда Красимир Георгиев е имал планове да построи на нейно място хотел. 

Това е станало възможно, след като през 2003 г. със заповед на тогавашния главен архитект на София е одобрен план за изменение на Подробния устройствен план, позволяващ строителството на „административна сграда“ на мястото на кино „Възраждане“ без да е съгласуван с института за паметниците на културата.

След проверка на Министерството на културата и на Инспектората за опазване на културното наследство са установени няколко нарушения на действащия Закон за културното наследство, както и на вече отменения Закон за паметниците на културата.

Проверката последвала сигнала установи още, че част от конструкциите ѝ са били разрушени или демонтирани без това да е съгласувано с институциите по реда на действащото законодателство. За нарушенията са уведомени още Столична община и Дирекцията за национален строителен контрол, за предприемане на по-нататъшни действия. След това разрушаването на сграда беше спряно. 

Още през 2003 г. със заповед на тогавашния главен архитект на София е одобрен план за изменение на Подробния устройствен план, позволяващ строителството на „административна сграда“ на мястото на кино „Възраждане“ без да е съгласуван с института за паметниците на културата.

 

Прилагаме и сигналът, внесен до Сотир Цацаров и Софийската районна прокуратура:

ДО Главен прокурор на Република България Сотир Цацаров

КОПИЕ ДО Софийска районна прокуратура

С И Г Н А Л

относно разрушаване на сграда със статут на паметник на културата в София

Уважаеми г-н Цацаров,

Обръщаме се към Вас с настояване на проведете разследване на обстоятелствата около  проведените разрушителни дейности по сградата на бившето кино „Възраждане“, намиращо се на едноименния площад в центъра на София.

На 01.03.2016 г. представители на екипа на гражданската инициатива „Спаси София“ подадохме сигнал до Министерство на културата за документирани от нас дейности по разрушаване на сградата на бившето кино „Възраждане“, намираща се на адрес София, бул. Христо Ботев №61.

Министерство на културата отговори на подадения от нас сигнал с писмо, което ще намерите приложено към този документ. В него арх. Д. Добрева-Ангелова – главен директор на Главна дирекция “Инспекторат за опазване на културното наследство” ни информира, че са установени редица закононарушения около стопанисването на сградата и документираното от нас започнало демонтиране на част от конструкциите.

Уважеми г-н Цацаров, неглижирането на стопанисването на материалното културно-историческо наследство и умишленото му занемаряване и отстраняване е практика, която до момента, доколкото ни е известно, не е била санкционирана по никакъв начин от държавата. Настояваме да направите всичко възможно в рамките на компетенциите си на Главен прокурор на Република България и да установите какви са причините за описаните от Министерство на културата закононарушения и да се погрижите виновните да бъдат изправени пред съда.

Напомняме Ви, че като народен обвинител, е във Вашите компетенции и е Ваше задължение да защитавате обществения интерес. Покрай скандалния случай с тютюневия склад в гр. Пловдив, с дългогодишното умишлено разрушаване на Захарна фабрика в София и редица други паметници на културата, които изчезнаха завинаги от градовете ни, общественото внимание е концентрирано в темата и най-накрая започна да придобива нужната непримиримост, за да започне да изисква решения и санкции от институциите.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама