ГЕРБ предлага избор "Не гласувам" на задължителния вот
11:25, 15 апр 16 / Политика
25
357
Шрифт:
Тези, които не гласуват, ще бъдат отписани от избирателните списъци, като по този начин се цели актуализацията им, е друго предложение на ГЕРБ, което ще бъде гласувано на второ четене при промените на Изборния кодекс. Той обясни, че отписването от списъците не означава, че се загубва правото на глас за следващи избори. „Напротив, във всеки един момент има възможност да подаде заявление и да се впише в избирателния списък. По този начин се постига косвено ефектът на актуализация на избирателните списъци“, каза още Данаил Кирилов.
Кирилов допълни, че дори и гражданите да не подкрепят задължителното гласуване на референдума, това е основен конституционно-правен принцип и той би следвало да остане в текста на закона.
Съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок (РБ) Найден Зеленогорски заяви, че от коалицията категорично остават против задължителния вот. Според РБ има твърде големи очаквания от задължителното гласуване, но резултатът няма да бъде позитивен за българската демокрация.
„Търси се някаква рецепта и лекарство, което да излекува нашата болна демокрация. Всички знаем, че има купени гласове и корпоративен вот. Смята се, че при едно задължително гласуване рязко ще падне тежестта на ДПС. Аз обаче не съм толкова уверен, защото и до момента гласуват не повече от 60% от гласоподавателите от турски етнически произход, които имат право на глас“, обясни Зеленогорски.
Що се отнася до евентуално сезиране на Конституционния съд, заради въвеждането на задължителен вот, той допълни, че не са обсъждали тази идея. Зеленогорски подчерта, че продължава да вярва, че разумът ще надделее и задължителното гласуване няма да мине в зала.
Още от „Политика“

Радев безочливо гази Конституцията, отказа да покани ДПС-Ново начало на консултации
18:13, 10 дек 24 /
Цветан Цветанов със срещи във Вашингтон
15:32, 05 дек 24 /
Само лоялност към Борисов не стига, силно "тежи" парафът на Пеевски
13:22, 25 ное 24 /
Цветанов с призив към свободните избиратели: Излезте и гласувайте
21:34, 16 сеп 24 /Последни новини

А1 и НАПГ зарадваха близо 300 деца от приемни семейства с нови раници и учебни помагала за старта на учебната година
17:50, 15 сеп 25 / А1
По случай своя 30-годишен юбилей А1 раздава 333 предметни награди в „Колелото на съдбата“, сред които 3 автомобила
17:44, 15 сеп 25 / А1
А1 приема предварителни поръчки за най-новите продукти на Apple
20:34, 12 сеп 25 / А1
Добави коментар