Карина Караиванова е фаворит за шеф на Комисията за финансов надзор
19:40, 29 май 16 / Политика
25
495
Шрифт:
Мандатът на сегашния председател Стоян Мавродиев изтича на 18 юни.
Въпреки опитите на управляващите от ГЕРБ да протакат избора на ключовия 5-членен регулатор по подобие на случая с Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), гласуване на ново ръководство най-вероятно ще има, след като депутатите от Гражданската квота на реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов внесоха в бюджетната комисия проектоправила за процедурата.
Карина Караиванова е сравнително неизвестна на широката публика заради редките й публични изяви. Тя е във финансовото министерство от 2003 г., като почти цялата й кариера преминава в дирекция „Национален фонд”, която отговаря за еврофондовете преди и след присъединяването на България към ЕС.
Други ресори на икономистката в момента са международните финансови институции и управлението на държавния дълг. За кратко – от декември 2012 г. до февруари 2013 г., Караиванова беше зам.-министър на финансите и в първия кабинет „Борисов”, след като предшественичката й Боряна Пенчева влезе в управата на БНБ от квотата на президента.
Освен Караиванова другата силна, макар и крайно спорна кандидатура за шеф на КФН е на сегашния председател Стоян Мавродиев, за когото все още лобират депутати от ГЕРБ и дори от опозицията.
Мавродиев влезе в политиката пред 2007 г., когато бе представен като автор на изкючително ексцентричната първа икономическа програма на ГЕРБ.
През 2012 г., като председател на КФН, юристът и специалист по регистрация на офшорки не допусна във ведомството си проверяващи от Агенцията за държавна финансова инспекция с аргумента, че те нямат право да го инспектират.
През 2013 г. Мавродиев се оказа призован от прокуратурата като свидетел по делото срещу наркобоса Евелин Банев – Брендо заради негови подписи, за които прокуратурата твърдеше, че са под документи на офшорни фирми.
Като шеф на надзора той влезе в тежки конфликти и с трима зам.-председатели на КФН, които се принудиха да подадат оставки – Димана Ранкова, Борислав Богоев и Николай Попов.
Успя да влезе и в доклада на Държавния департамент на САЩ като пример за нарушаване на свободата на словото с опитите му да глобява медии, отразяващи капиталовия пазар.
Сред сериозните кандидати за шеф на КФН доскоро беше и изпълнителният директор на Българската банка за развитие Билян Балев. Неговата позиция обаче бе разклатена, след като името му излезе в "Панама Пейпърс" като собственик на офшорна фирма, управляваща яхтата му в Монако. В момента срещу него тече данъчна проверка.
За председател на финансовия надзор доскоро се спрягаше и сегашният шеф на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков. Той работи в уникалната ситуация на изтекъл мандат вече близо три години.
В миналото, от 2003 до 2009 г., Петков беше зам.-председател на КФН и отговаряше за осигурителния надзор, поради което има вероятност той да се включи в битката за зам.-председателското място със същия ресор.
Комисията се състои от петима членове, като след 18 юни само двама от тях ще са с редовни мандати.В момента инвестиционният надзор се ръководи от временно изпълняващ длъжността, а шефът на осигурителния надзор Ангел Джалъзов е с изтекъл мандат от юли 2014 г. насам.
В средата на юли КФН трябва да стартира ключовия преглед на активите и балансите на пенсионните фондове и застрахователите.
През тази година предстои и важна проверка на работата на надзора от Международния валутен фонд и Световната банка.
Очаква се и ведомството да е активно и по пенсионната реформа във втория стълб, предложена от финансовия министър Владислав Горанов.
Добави коментар