Мобилно приложение дава възможност на гостите на НИАР “Мадара” сами да бъдат свои гидове
10:57, 17 юни 16 / Култура
25
416
Шрифт:
То позволява, чрез достъп през интернет с мобилни устройства като смартфони, GPS, таблети, да се следва определен маршрут, водещ през основните забележителности на резервата и дава възможност на гостите сами да бъдат свои гидове.
Средно подготвен турист може да премине и разгледа маршрута в Национален историко-археологически резерват „Мадара” в рамките на 2 до 4 часа. В приложението са указани по-голямата част от забележителностите със своите названия – скалните феномени „Самотницата”, „Процепа” и „Сухия водопад”, няколко пещери-светилища от времето на траки, римляни и прабългари, средновековни скални гробници и църкви, монашески килии, Мадарската крепост, и разбира се самият барелеф „Мадарски конник”. Придвижването става както по алейната мрежа в обекта, така и по поддържана и маркирана еко пътека в горската и планинска част на маршрута.
Предстои и изготвянето на няколко допълнителни маршрута, чиято цел е да обхванат напълно територията на резервата и всички негови забележителности.
Екипът на Регионален исторически музей – Шумен вярва, че това допълнително удобство ще привлече още посетители към Национален историко-археологически резерват „Мадара” – любители на българската история и природа.
Приложението може да се види на следните линкове - http://museum-shumen.eu/bg/museums-and-reserves/madara/ и https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1qNOkwGLpOK0dHztMSP_BTRr4DMM.
Трекинг (trekking или trek) в буквален превод означава пешеходен туризъм в район, чийто профил се характеризира като планински. От 20 години дефиницията на това понятие постепенно се разширява и вече под това название стои следното описание: планински пешеходен преход, с ясен маршрут и времетраене от няколко дни (задължително повече от един), с преспиване в биваци. Всъщност, трекингът може да бъде описан коректно като голям пешеходен туристически поход.
Добави коментар