Родолюбива дама дарява част от Стамболовия хан на Община Велико Търново
16:58, 29 юли 16
25
570
Шрифт:
Безвъзмездното прехвърляне на собствеността върху частен имот напомня за редица примери от българската история, в които общественици и благодетели даряват сгради и средства за обществени каузи. По подобен начин през Възраждането и в първите години след Освобождението са строени или възстановявани църкви, училища, болници, читалища. Редица обществени сгради във Велико Търново също са възстановени с дарения след опустошителното земетресение през 1913 г. – Мъжката гимназия „Св. Кирил”, църквите "Св. Св. Петър и Павел", "Св. Четиридесет мъченици", "Св. Димитър", "Успение Богородично", "Св. св. Константин и Елена", "Св. Никола", "Св. св. Кирил и Методий", катедралният храм "Рождество Богородично”.
Стамболовият хан е част от архитектурния групов ансамбъл от сгради – културни ценности в Старо Търново. След като комисия обследва множеството от сгради паметници на културата, на собствениците на 100 от тях бяха издадени предписания за укрепване и обезопасяване. С приетите от Народното събрание изменения на ЗКН, до 3000 лева стават глобите за собственици, които не полагат нужните грижи за своите недвижими имоти - паметници на културата. Санкцията скача до 10 000 лева, ако културната ценност е унищожена и не е възстановена в срок, в същия вид и параметри. За юридически лица глобите са до 30 000 лева.
С нормативните промени Велико Търново става една от шестте общини, в които ще се създадат звена, разполагащи с част от правомощията на Националния институт за недвижимо културно наследство. Новата структура ще може да съгласува проектите за ремонт на покриви и фасади на сгради, които са част от групови ансамбли или са паметници на културата с местно значение.
Добави коментар