Помощ срещу домашен тормоз са потърсили 48 души от Разградско
18:26, 13 сеп 16
25
407
Шрифт:
Тя подчерта, че значителен ръст на случаите на домашно насилие в региона е отбелязан през летните месеци. Само за периода от юни до август пострадалите от насилие са 21, което представлява 43 процента от случаите за целия отчетен период.
17 от регистираните жертви на домашно насилие са осъществили пръв контакт с Консултативния център, чрез Гореща телефонна линия и са заявили желанието си да им бъде помогнато.
Дългогодишните наблюдения на специалистите в Консултативния център показват висока толерантност към домашното насилие вследствие на съхранената все още патриархална структура на семейството, където е приемливо мъжът със сила да въведе ред, затова и най-често извършители са съпрузи, синове и бащи, отбеляза Георгиева.
Регистираните извършители на домашно насилие са 12. Един от тях е от женски пол, а двама са доброволно самозаявили се. Останалите девет извършители са насочени към Консултативният център, чрез съдебно решенние, издадено от компетентен районен съд.Със всички тях са проведени 46 консултации с психолог.
Експертите считат, че мобилните приемни са подходяща възможност за включване на извършители от други населени места в програмата, които изпитват и материални затруднения да пътуват до областния град.
Най-много извършители на домашно насилие са регистрирани в общините Разград и Исперих - по четири във всяка, с едно по-малко са в Самуил. От общините Кубрат, Лозница и Завет няма регистирани случаи на извършители на домашно насилие, отчетоха още специалистите.
Сред докладваните случаи се наблюдават различни видове посегателства, най-често сред които е физическото насилие, а жертите споделят, че основният проблем е ревност, алкохол или имотни облаг, отбеляза Георгиева.
Тя добави, че успешно разрешените случаи на домашно насилие са повече от 85 на сто. Заведени са 18 съдебни дела, от които едно в Окръжен съд – Разград и едно – в Районен съд – Карлово.
В работната среща участие взеха представители на общините, дирекция "Социално подпомагане", Регионалното управление на образованието, РЗИ, прокуратурата в Исперих и Районен съд–Разград.
Председателят на Центъра на НПО в Разград Георги Милков сподели добра практика - организиране на мобилни приемни в седемте общини в областта от Консултативния център по проблемите на домашното насилие с участието на социален консултант, юрист, психолог и координатор. От месец април досега са проведени мобилни приемни във всички общински центрове в областа, както и в селата Малък Поровец, Голям Поровец, Лудогорци, Сеслав и Богданци.
Милков коментира, че чрез организирането на мобилни приемни се разширява достъпа до услуги в случаи на домашно насилие, активизират се междуинституционалните връзки и се постига ритмичност при предоставянето на социалните услуги за жертви и извършители.
По време на заседанието секретарят на Областния оперативен екип към Областния съвет Светлин Симеонов представи подробен план за работа на екипа. Той отбеляза, че до края на годината се планират презентации за разпознаване на случаи на домашно насилие и модел на реакция при такива случаи по време на съвещание на директорите на училища с експерти от Регионалното управление на образованието, както и пилотно стартиране на представяне на проблема за домашното насилие по подходящ за учениците начин в часа на класа в няколко училища в областта. Предстои организиране и на работно посещение от професионалисти в друг областен град.
Областният съвет за превенция на домашното насилие в област Разград е междуинституционална структура, която обединява усилията на компетентните институции в процеса на превенция с домашното насилие. Съветът беше създаден от членове на Областния съвет за превенция на домашното насилие в област Разград с цел по-бърза реакция и оперативност при решаване на проблеми.
Добави коментар