Днес е финалният концерт от „Варненско лято 2016“

17:27, 24 сеп 16 / Култура 25 531 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Довечера е финалният концерт на Международния музикален фестивал „Варненско лято 2016“ – последният от богата 100-дневна програма, с която първият и най-дългогодишен фестивал в България отбелязва своята 90-годишнина. След изумителната вечер с маестро Жорди Савал и неговия ансамбъл, която накара вчера варненските ценители да се влюбят в изтънчената емоционалност на френския барок от епохата на Краля Слънце, днес ни очаква пътешествие в италианския барок със спектакъла „Тромпет страваганца“ на ансамбъл „Кончерто де Кавалиери”. Концертът се осъществява с любезното съдействие на Италианския културен институт в София. Началото му е в 19 ч.

„Кавалиерите“ са високо ценен ансамбъл, допринесъл изключително много за популяризирането на по-малко познати, но прекрасни творби на ранната музика. Те провеждат задълбочена издирвателска дейност и тяхна заслуга са откритите множество фрагменти от над 60 оперни произведения на Томазо Албинони. Ръководителят на ансамбъла Марчело ди Лиза разказва за историята на този проект, който започва през 2011 г. с върнати за нов живот творби на Албинони и продължава с нов композитор от ХVІІІ век всяка следваща година – Вивалди, Корели, Перголези. Идния месец предстои да излезе петият диск от проекта, посветен на Скарлати. Всички дискове са с лейбъла на Sony Classical и носят на италианските музиканти номинация за Международните награди за класическа музика.

Часове преди концерта диригентът и клавесинист Марчело ди Лиза сподели за варненските меломани идеята на концертната програма: „Искаме да преведем публиката във Варна през големите барокови школи на Италия, всяка от които има своя символ. Венецианската школа дава разцвета на цигулката с творчеството на Антонио Вивалди и Томазо Албинони. Болоня развива в най-висока степен майсторството на бароковия тромпет с творбите на Джузепе Торели. А Рим създава най-силните оркестрови произведения на епохата, в които диша духът на празника и тяхна кулминация са кончертите гроси на Арканджело Корели, които ние с удоволствие ще поднесем на българската публика.“

Варненци ще имат възможността да оценят благородния звук на оригиналната цигулка от 1705 г. в ръцете на Паоло Пероне и на виолата - реплика на Страдивариус, на Пиеро Маса , който с готовност обяснява как майсторите лютиери от епохата са влагали допълнителен къс специално дърво в резонаторната кутия на инструментите, за да може да се извлече този докосващ сърцето топъл звук, който като магнит привлича меломаните от нашето време на концертите със старинна музика. Другите музиканти в ансамбъла са Франческа Викари – цигулка, Джоеле Гусберти – виолончело, Лука Кола – контрабас. Екстравагантният бароков тромпет в ръцете на виртуоза Андреа ди Марио се различава от съвременния инструмент по отсъствието на вентили , което го прави много труден за контролиране на звука. Затова пък гласът му е удивително сгрят от една необичайна за съвременните брасове топлина.

Програмата включва произведения от Томазо Албинони – Синфония за тромпет и струнни, Антонио Вивалди – Концерт за струнни, Джузепе Торели – Синфония за тромпет и струнни, Арканджело Корели – Кончерто гросо опус 6 № 4, Джузепе Торели – Соната за тромпет и струнни, Арканджело Корели – Кончерто гросо опус 6 № 8, Антонио Вивалди - Концерт за две цигулки и струнни (из „Л’Естро Армонико” опус 3, № 5), Георг Фридрих Хендел – Сюита за тромпет и струнни.

След Варна италианските „Кавалиери“ продължават концертния си тур в Германия, където ще свирят в големи зали и в исторически църкви, най-предпочитаните от тях места за среща с публиката.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама