МД "Елиас Канети" представи проект за работа с деца под риск от отпадане от училище

15:26, 28 ное 16 25 349 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Днес в Русе бе представен напредъкът по проект Language Against Dropout (LAD): обучение по български език за деца с друг майчин език в предучилищна възраст и първи клас. Той се изпълнява в сътрудничество между 8 организации и институции, които включват МД "Елиас Канети" - Русе, Университета в Хайделбърг, ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", националния колеж по педагогика в Констанца - Румъния, Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" - Велико Търново, детска градина "Червената шапчица" - Русе и русенските училища "Ангел Кънчев" и "Алеко Константинов". 

Основната цел на този проект е да се създаде научно обоснована концепция за обучение по български език като втори език за предучилищна възраст и първи клас. Концепцията ще позволи децата да получат оптимална езикова подготовка по български език за успешен старт в училище. По този начин ще се противодейства на отпадането от училищната система във възможно най-ранен етап. С това LAD проектът допринася за постигането на образователните цели на стратегията Европа 2020, съобразно която броя на отпадналите от училище трябва да падне под 10% до 2020 г., коментираха партньорските организации. 

Целите, които си е поставил проектът, са разработване на учебни материали за български език като втори език за деца в предучилищна възраст (5 г. и 6 г.) и първи клас (7 г.); методология за преподаване на български език като втори език; подготовка и обучение на педагози по изготвената методология; разработване на модел за работа с родители; прилагане на концепцията в партньорските училища; активно приобщаване на родителите в образователния процес на децата им.

По време на представянето бяха посочени и основните негативни тенденции, които обуславят нуждата от подобни инициативи. От всички страни-членки на ЕС, България е страната, в която децата отпадат от училищната система в най-ранна възраст. През последните пет години около 7000 деца не са ходили на училище изобщо или са го напуснали преждевременно. Тази тревожна тенденция засяга предимно деца от етническите малцинства в България, от които 22 % не завършват основно образoвание. Много сериозен проблем се крие в това, че много от децата в училищна възраст, не говорят български изобщо или го владеят на незадоволително ниво, защото в 55% от семействата се говори ромски или турски език. 

Освен това, често им липсват социални компетенции, важни за успеха в училище. Затова езиковото обучение по български език в предучилищна и начална училищна възраст е от решаващо значение. Тъй като това е в основата не само за успеха в училище, интеграцията на децата в обществото и личностното им развитие, но и за бъдещите им възможности на пазара на труда. Необходимостта от този проект произлиза от недостига на фундаментални концепции и функциониращи обучителни практики по български език като втори език за детска възраст.

Проектът стартира на 01.09.2015 г., срокът за изпълнение на всички предвидени дейности е 36 месеца, а приключването е не по-късно от 31.08.2018 година. Управлението на проекта се осъществява от Международно дружество "Елиас Канети" - Русе.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама