1,2 млрд. лева е проектобюджетът на София за 2017 г.
15:56, 10 дек 16 / Политика
25
663
Шрифт:
Сред основните приоритети за 2017 г. е развитието на София като зелен и иновативен град. Преминава се от реконструкцията на големите паркове и градини към обновяване и създаване на междублокови пространства. Средствата, които ще се инвестират в тези пространства, са двойно повече от отпуснатите през 2016 г., като се набляга на изграждането и ремонтирането на детски и спортни пощадки.
За ремонт и поддръжка на пътната мрежа са планирани 65 млн. лева, като се продължава с изграждането на инфраструктура в кварталните улици. За миене на улици и булеварди също се предвиждат повече пари като превенция срещу замърсяването на възуха. През 2017 г. е планирано да продължи работата по подобряването на образователната инфраструктура и за запазване на културно-историческо наследство.
Проектобюджетът беше представен на заседанието на Консултативния съвет по финанси и стопанска дейност към Столичната община (СО) от кмета на София Йорданка Фандъкова, зам.-кмета по финанси Дончо Барбалов, зам.-председателя на Столичния общински съвет (СОС) Николай Стойнев, общинския съветник Ирина Йорданова и главния архитект на София Здравко Здрвков. В заседанието се включиха и председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, изп. Директор на КРИБ Евгений Иванов, почетния председател на Камарата на строителите в България инж. Светослав Глосов, изпълнителния директор на „Геотехмин“ Доминик Хамерс и други.
„Конкретните числа не са толкова важни, колкото насоките и общата политика на СО. Винаги съм разглеждала бюджетът не като самоцел, а като инструмент за изпълнение на дългосрочни цели и за постигане на визия“, отбеляза Фандъкова и представи резултатите от последните изследвания на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Според експертите София е успяла да излезе от икономическата криза от 2008 – 2009 г., както и да преодолее последиците от нея. От ИПИ отбелязват, че основният принос е на бизнеса, но и на финансовата политика, която Столичната община води през годините.
Общо 3 млрд. лева за предходния програмен период са вложени в Столичната община, като 2 млрд. лв. са безвъзмездно получени от Европейския съюз. По данните на ИПИ, на първо място преработващата промишленост увеличава тежестта си. Основно са инвестициите във фармацията, оптиката и козметиката. На второ място са ИТ услугите, разработването на софтуер и аутсорсингът на цели сектори – реклама, маркетинг и счетоводство. Дигиталната и споделената икономика се развиват бързо в София заради подходяща ИТ инфраструктура.
Столичната община привлича и половината инвестиции в страната. Произвежда близо 40% от брутния вътрешен продукт на страната и осигурява най-високия стандарт на живот на гражданите в сравнение с останалите райони у нас. От ИПИ отбелязват, че местната данъчна среда в София е стабилна и предвидима.
Проектобюджетът ще бъде официално представен пред СОС на 18 декември.
Добави коментар