Възстановка на сладкарница, кафене и кръчма в музея в градския парк в Добрич
20:48, 19 дек 16 / Култура
25
435
Шрифт:
Чрез изложбата в музейното пространство е направена възстановка на кръчма, кафене и сладкарница „Роза“ от края на ХIХ - началото на ХХ век.
"Във времената без интернет това са били трите социални институции - място за срещи и дебати", сподели етнографът Лена Кирилова.
Директорът на музея в Горна Оряховица Пламен Маденов сподели, че изложбата има своята десетгодишна история. „Това, което искаме да покажем е този своеобразен сблъсък между човешките слабости, от една страна и индустрията, която яхва тези пороци и започва да развива търговия с тях, от друга”, посочи той. Подчерта, че изложбата е закачлив поглед към представените пороци и по никакъв начин не дава насоки, не критикува, няма и за цел да популяризира.
Атрактивни експонати представят човешките пороци в три мобилни модула - „ Алкохол &Амбалаж“, „Тютюн, енфие &сие“ и „Захар, кафе &сие“. Така по нестандартен начин са обхванати и представени пороците от края на 19-ти и началото на 20-ти век.
В изложбата могат да се видят първите бомбониери, метални кутии за халва, захарници, опаковки от шоколад, приспособления за дъвчене, пушене и смъркане на тютюн, алкохолни есенции, шишета. Колекцията съхранява и стара рецепта за "аер коняк - млечен", която посетителите могат да пробват с напътствието: ако успешно сте спазили технологията, опитайте глътчица, за да почувствате дъха на отминали времена.
Посетителите на изложбата ще видят първите бирени бутилки от онова време, с техните специфични стъклени етикети. Всичко, свързано с тютюна, като дъвчене, пушене и смъркане, както и цигарени кутии, преспапие, специално устройство за вадене и подаване на цигари и други различни сувенири, кореспондиращи с този порок. Изложени са многообразни експонати и опаковки на сладките и вкусни изкушения, като кафе, чай, шоколад. Паралелно с това посетителите ще могат да видят един илюстративен пояс, който представя историята на тези пороци – началото на уличната търговия и преразпределението на териториите, запазени етикети, първият закон, опитващ се да сложи ред в публичната употреба на алкохол, реклами и много други.
Стар радиоапарат, фенер, халби, донесени от български възпитаници на университети в Германия, бъклици, градски тоалети са част от атракцията, с която Регионалният исторически музей се присъединява към изложбата "Пороците".
Добави коментар