Пламена Кирова: На Бъдни вечер цялото семейство трябва да бъде заедно
07:49, 24 дек 16
25
420
Шрифт:
Самата вечеря на Бъдни вечер е по-скоро ритуал, отколкото хранене. На трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Приготвят се сарми, пълнени чушки и компот от сушени плодове. Задължително трябва да поднесем и пита. Поверието изисква тя да е домашно приготвена, тъй като представлява символично жертвоприношение.
„Приготвя се също обреден хляб или пита, в която трябва да има скрита пара. Трапезата се прекадява от най-възрастния член на семейството, след което питата се разчупва, като първото парче се оставя пред иконата на Богородица. След това се раздава и на останалите членове от семейството”, обясни още Пламена Кирова.
На Бъдни вечер трапезата не се раздига. На следващия ден – 25 декември, вече се отгоява. Постите са свършили. Младите семейства отиват на гости на своите кръстници и родители.
„Младата булка се връща в бащиния си дом. Тогава на трапезата трябва да има обикновено кокошка. На 25 декември е първият ден от Коледа, като празникът се състои в три дни – последният е на 27-ми, когато се отбелязва големият християнски празник Стефановден”, добави Кирова.
Стефановден е денят на Свети Стефан. От времето на Апостол Павел насам всички наричат Св. Стефан пръв мъченик (първомъченик), защото е една от първите жертви на християнската вяра. Обредната трапеза на този ден включва свинско с кисело зеле и баница с месо.
Според народните вярвания на Бъдни вечер може да се види в бъдещето, затова се правят различни гадания за времето, плодородието и личната съдба. Например, ако бъдника гори добре и пръска искри, това означава богата реколта. Обичай е да се гадае и за здраве. Всеки от семейството счупва по един орех и зависимост от това дали ядката е хубава или гнила, го очаква здраве или болест. Младите моми пък могат да сънуват бъдещия си жених, като сложат първата хапка от питата под възглавницата си.
Добави коментар