Китай се възползва от речта на Тръмп, за да разкритикува западната демокрация
11:13, 23 яну 17 / Свят
25
288
Шрифт:
Докато министрите и висшите представители наблягат върху единството като приоритет за Китай в очакване на конгреса на партията през четвъртото тримесечие, държавните медии бързо се фокусираха върху разделенията в Америка, показани от победата на Тръмп, без непременно да говорят директно за новия президент, коментира Bloomberg, пише Инверстор.
Демокрацията е достигнала своите граници, а неизбежното бъдеще на капитализма е неговият упадък, заяви People’s Daily, водещият вестник на китайската Комунистическа партия. Той отдели цяла страница в неделното си издание да критикува западните демокрации.
Необикновената серия от коментари в People’s Daily напомня за съветските усилия за насърчаване на алтернативна политическа и икономическа система по време на Студената война. Възходът на протекционистки политици, противопоставящи се на установените партии като Тръмп, в комбинация с популистките ветрове на няколко континента накараха политическите партии да търсят бързо по-голяма подкрепа, а това помогна на Китай да се представи като относително стабилна страна.
Си Дзинпин използва последните си изказвания пред международна публика, за да похвали икономическите и политическите ценности на Китай и заяви, че глобализацията, въпреки нейните недостатъци, трябва да устои чрез съществуващата международна система на финанси и търговия.
„Нарастващото богатство на Китай му донесе по-голямо глобално присъствие, но това не е достатъчно“, казва Джан Мин, професор по политология в Renmin University в Пекин. „Комунистическите лидери искат някой ден Китай да е от глобално значение благодарение на характера на политическата си система и да създава свои собствени универсални ценности“.
Коментарите бяха публикувани, след като в изказването си на церемонията при встъпването си в длъжност Тръмп заяви, че администрацията му ще се фокусира върху подхода „Америка на първо място“ по отношение на външната политика. Това подкопа надеждите в чужбина, че новият президент ще заеме по-умерен протекционистки тон. Обещанието му да излезе от воденото от САЩ тихоокеанско търговско споразумение позволи на Китай да се намеси като главен защитник на алтернативна сделка в региона.
„Зараждането на социалната криза на капитализма е поредното доказателство, което показва върховенството на социализма и марксизма“, се казва в една от статиите в People’s Daily.
“Западната демокрация преди беше отличителна сила в историята, двигател на социалното развитие. Но сега тя достигна своите граници“, се казва в друга статия на същата страница. „Демокрацията вече в отвлечена от капиталите и се е превърнала в оръжие на капиталистите, преследващи печалби“.
Политиките на Тръмп дават на Китай шанс да заеме по-голяма глобална роля, казва Джан.
„Китай няма по-добра комунистическа система отпреди, но глобалните икономически и политически сътресения подкопават общественото доверие в западната демокрация“, каза още той.
Добави коментар