Емил Христов: Винаги след БСП енергетиката е в колапс
18:19, 25 яну 17 / Политика
25
445
Шрифт:
„По време на кампанията за парламент през 2014 г. БСП отново излезе с опорната точка за видяна само от тях опасност от раздържавяване на енергийните дружества в Старозагорския регион, ако ГЕРБ са управляващи. Две години по-късно това не само е опровергано, но и енергийният сектор е стабилизиран. Какво заварихме обаче след управлението на Орешарски? Държавните „Мини Марица-изток“ на практика бяха изправени пред технологичен и финансов колапс. Технологичната механизация бе спряна поради липса на резервни части, вследствие на липса на сключени договори и проведени процедури по Закона за обществените поръчки. Поради нарушена технология на минните работи бе отчетена реална възможност за активизиране на свлачища и оттам спиране работата на всички централи в района,” припомни Емил Христов.
По думите му по това време в дружеството не са постъпвали средства, с които да се разплаща с доставчиците си и персонала, и поради това е било принудено да се финансира със заеми от Българския енергиен холдинг.
„Отчитайки критичността на ситуацията, при правителството на Борисов, Министерството на енергетиката предприе действия за справяне с ликвидната криза по оста НЕК – ТЕЦ-ове в „Марица-изток“. Това даде резултат и ликвидната криза не само бе решена, но бяха постигнати и съществени намаления на цените за разполагаемост на американските централи, с цел да се намали и завареният огромен дефицит в НЕК”, подчерта общинският ръководител на ГЕРБ.
„Нека не забравяме и още нещо – благодарение на извършените разплащания в енергийната система общините Раднево и Гълъбово получиха концесионните си вноски, след като бяха докарани до състояние на фалит. Днес те могат да инвестират в подобряване на градската си среда и да бъдат по-спокойни“, допълни Христов.
Според него ГЕРБ има ясна и последователна стратегия за сектор „Енергетика“. „Правителството не е променяло политиката си по отношение на проекта „Белене“ и след излизане на арбитражното решение през 2016 г. нямахме избор, освен да платим сметката за това, което БСП поръча с Допълнение 5 през 2008 г. – оборудване, без да има сключен договор. След преговори с руската страна спестихме на българските данъкоплатци 90 млн. лв. от дневни лихви. Успяхме да постигнем и споразумение, съгласно което те се отказват от воденето на инвестиционен спор срещу България по същото дело. Ако вбъдеще се вземе решение за изграждане на „Белене“, то това нека бъде от частен инвеститор, без държавни гаранции и при икономически обоснован проект“, каза още Емил Христов.
Добави коментар