Президентът в Брюксел: Очакваме по-голяма помощ от ЕС за защита на външните ни граници
                            
                                19:20, 30 яну 17 / Политика                            
                            25
                            1218
                            
                                Шрифт:
                                
                                
                            
                        
                        
                    „Поставихме въпроса за сигурността на нашите външни граници във всички аспекти. Имаме пълното разбиране за проблемите, пред които сме изправени и очакваме още по-голяма помощ“, подчерта президентът Радев пред журналисти след края на срещата. Солидарността в ЕС е фактор, когато външните граници са защитени с усилията на всички, категоричен беше държавният глава. Президентът призова за ревизия на Дъблинското споразумение, което заплашва да превърне държавите от периферията на ЕС в буферна зона за влизащите в Европа мигранти.
Според държавния глава силата на Европейския съюз е в предвиждането и управлението на кризите, а не в тяхното потушаване и подчерта, че страната ни подкрепя изработването на общ план, който да бъде приложен в случай на рязко нарастване на миграционния натиск към България. „Трябва да бъдем сигурни, че нашата граница ще бъде защитена достатъчно добре. Сравнете нашите полицаи с какво оборудване разполагат, с това на хората от Фронтекс. Разликата е огромна и трябва да изравним условията“, подчерта Румен Радев. Доналд Туск е изразил подкрепата си за предприетите от българските институции мерки за засилване на охраната на външните граници на съюза, както и очакване страната ни да посочи областите, в които се нуждае от допълнителна подкрепа.
Кохезионната политика трябва да бъде продължена и след 2020 г., като фактор за икономически растеж и увеличаването на заетостта сред младите хора, посочи още президентът. По време на срещата Румен Радев е изразил и очакването на страната ни планът „Юнкер“ да има географска и секторна насоченост и да бъде приложен така, че да дава възможност на държави като България да участват по-пълноценно в предлаганите мерки за икономически растеж.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск е изразил високата си оценка за създаването на вицепремиерски пост в назначеното от президента Румен Радев служебно правителство, който да се фокусира върху подготовката на предстоящото българско председателство на ЕС през първата половина на 2018 г.
В отговор на журналистически въпрос дали на срещата е бил обсъждан следващият български представител в Европейската комисия, президентът Радев заяви, че не е добре решението за този пост да бъде взето в условията на изострена предизборна кампания и че това следва да е ангажимент на следващото правителство.
По-късно днес българският държавен глава ще се срещне в Брюксел с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни.
В превожданата от президента Румен Радев делегация са служебният вицепремиер по вътрешен ред и сигурност и служебен министър на отбраната Стефан Янев, служебният вицепремиер по подготовката на българското председателство на ЕС -2018 г. Деница Златева и служебният министър на външните работи Ради Найденов.
Още от „Политика“
 
                                Радев безочливо гази Конституцията, отказа да покани ДПС-Ново начало на консултации
18:13, 10 дек 24 / 
                                Цветан Цветанов със срещи във Вашингтон
15:32, 05 дек 24 / 
                                Само лоялност към Борисов не стига, силно "тежи" парафът на Пеевски
13:22, 25 ное 24 / 
                                Цветанов с призив към свободните избиратели: Излезте и гласувайте
21:34, 16 сеп 24 /Последни новини
 
                                Шестото издание на програмата "Интернет за всички" обхваща близо 80 библиотеки в цялата страна
13:40, 30 окт 25 / А1 
                                Нов сезон на A1 Gaming League стартира през ноември с турнири по League of Legends, EA FC 26 и Counter-Strike 2
18:16, 28 окт 25 / А1 
                                Сливен и Ниш сключиха споразумение за сътрудничество.
10:31, 27 окт 25 / Регионални новини 
                                 
                                     
                                     
                                         
                             
                                

 
                                 
                                 
                                 
                                
Добави коментар