Евгения Пушникова, майка на дете преборило рак: Пътят е страшен, но има надежда

17:07, 15 фев 17 25 1378 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Евгения Пушникова е една от много майки в България, на която се е наложило да води тежката битка със страшната диагноза „рак“, поставена на детето й. Чува я за първи път, когато дъщеричката й Камелия е два на 10 месеца. Тогава мисълта „Това не може да се случва на мен“ бързо отстъпва пред необходимостта да се предприемат незабавни действия. След около 8-месечна борба със заболяването, историята на Евгения и Камелия завършва със щастлив край и малката Ками оздравява напълно. 

Вместо да сложи точка и да забрави за този етап от живота си, Евгения обаче решава да продължи историята и през 2010 г. става член на Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. С участието си в него тя иска да помогне на всички родители, сблъскали се със същия проблем. Талисман на сдружението пък става точно дъщеря й Камелия, родена на 15 февруари, в който светът отбелязва Международния ден на хората с онкологични заболявания.

„Първото нещо, за което ще се борим и което искаме от държавата, е създаването на регистър, защото все още няма такъв в България на децата с такива заболявания и всъщност не се знае колко точно са болните деца в страната. Искаме и подобряване на лечението – нови апаратури, защото лекарите ни са много добри, но само с желание няма как да стане.“

Подобрения все пак има, твърди Евгения Пушникова:

„Преди 2-3 години имахме проблеми с достъпа до лекарства. Нямаше лекарства за основното лечение в България и родителите бяха принудени да внасят лекарства отвън сами. Нещо, което е почти незаконно. С днешна дата лекарства вече има и този проблем не стои като такъв, но не се знае в кой момент може отново да стане актуален.“

Има обаче и какво още да се желае:

„По света вече много модерни начини да се правят изследвания на децата, които са безболезнени за тях, но в България трудно имаме достъп до такива, защото всичко е свързано с финанси.“

Колкото до подкрепата от институциите:

„Щастлива съм, че омбудсманът Мая Манолова подаде ръка. Благодарение на нея ще има повече гласност по проблема.“

Най-голямата битка обаче е тази с нагласите в обществото и нея трябва да водим всеки ден, споделя още Жени:

„Ще си позволя да споделя нещо, което мен във времето много ме тревожеше, а именно дискриминацията към тези деца. Те, в следствие на лечението, остават без коса. Хората започват да ги отбягват, а всъщност те са деца като всички останали.“

А, докато не се сблъскаш лично с неразбирането и враждебността на околните и не усетиш сам болката, можеш да продължаваш да се самозалъгваш, че тази история не те засяга, че е нечия чужда:

„Моето дете беше на 10 месеца, когато се разболя, мъничка беше. На година и половина вече приключихме лечението, но беше без косичка. Излизайки навън по градинките ми се е случвало, оставяйки я в пясъчници някъде, където да играе, други майки да дойдат и да си вземат децата. Това е много разтърсващо и болезнено.“

Историята обаче, може да се случи на всеки от нас, защото застраховани няма. А когато ни сполети, за щастие има хора като Евгения, които да помогнат на нас и децата ни, припомняйки ни, че не сме сами в тази битка:

„Даваме кураж на тези, които тръгват по нашия път, защото пътят е страшен, но има надежда. Искаме да покажем, че децата, които успяват да се справят, благодарение и на лекарите, стават едни пълноценни граждани. Те са деца и младежи като всички останали.“

И все пак на Евгения й е било изключително трудно да сподели гласно историята си. С днешна дата обаче, всички усилия са възнаградени:

„Доста време мина след лечението на дъщеря ми, докато успях да събера кураж да говоря с хората. Повечето ни близки и приятели не знаеха за нашата борба. Страхът, че това нещо може да се върне остава завинаги, но когато започнах да говоря и създадохме сдружението, разбрахме, че и за нас е по-добре така. Виждаш в очите на хората надеждата, която им даваш, че това не е краят и има шанс децата им да се възстановят на 100 процента.

И няма как след тези думи на Жени да не повярваме, че и днес още по света има магазинчета за надежда. Такива, в които добри продавачи раздават на всеки, колкото е нужна за трима...

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама