Програма "Еразъм" е най-голямата програма на ЕС за обмен в областта на образованието, на която честваме 30 години от нейното основаване. За тези 30 години в България студенти и преподаватели са я използвали за обмен и за срещи с техни колеги от чужбина. Това заяви служебният министър на образованието проф. Николай Денков, предаде БГНЕС.
Страната ни участва в програмата от 1999 година като за целия период до сега над 20 хиляди студенти и над 13 хиляди български преподаватели са използвали нейните възможности.
През 1999-2000 г. са участвали само 10 висши училища, а в момента са включени 47 от 51 висши училища в страната, каза още министърът. През 1999 г. само 134 студенти са се включили в програмата, докато през настоящата академична година броят им е 1450 студенти. През 2007-2008 г. са се обучавали 1078 студенти, а през тази година - 1452 студенти.
Български студенти са се обучавали в университети в Германия, Великобритания, Франция, Белгия, Полша, Испания и Гърция, Италия във всички области.
Проф. Денков каза, че за него програмата “Еразъм”е тази програма, по която няколко от най-добрите му студенти са отишли в чужбина за първи път през 2006 г.
Настоящата програма продължава до 2020 г. като Денков се надява и да продължи и след това, защото общоевропейското образователно пространство е част от европейския проект.
Бях изненадан, че в резултат на програмата “Еразъм” има родени към 1 млн. деца. Това означава, че този обмен между млади хора в образованието дава и такива странични ефекти. Няма лошо, но това не е основното, за което е предназначена програмата, заяви служебният премиер проф. Огнян Герджиков.
Чрез “Еразъм” можем да ходим в други държави, да се запознаваме с други култури, можем да обогатяваме своите знания. Преди това е било практически невъзможно, каза проф. Герджиков. Сега младите имат великолепна възможност да се обогатяват професионално и културно.
Ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков каза, че програмата "Еразъм" и наследникът й "Еразъм +" са допринесли много за образованието в Европа и в България, и е трудно да се изтъкнат всички ползи на програмата.
Ректорът на Алма матер разказа, че университетът е започнал да работи по програмата през 2000 г. и тогава са изпратили 15 студенти, а до момента бройката на изпратените студенти е 3720. Само за последните 10 години преподавателите, които са заминали по програмата, са 685, а 290 са приетите чуждестранни преподаватели дошли също по програмата.
Това, според него, показва начинът, по който се разраства програмата. Невидими остават ползите за студентите и преподавателите, които са се докоснали до чуждестранните образователни системи.
Добави коментар