Рязък, но и остроумен, взискателен, но и открит за общуване професионалист от най-висша класа – това са оценките на журналисти от водещи западни медии за Виталий Чуркин по повод внезапната му кончина. Постоянният представител на Русия в ООН почина вчера на работното си място само ден, преди да стане на 65 години, предаде РИА-Новости, цитиран от БГНЕС. Кореспондентът на РИА-Новости в ООН попита колегите си как ще запомнят руския дипломат.
Евелин Леополд, ветеран на журналистическия корпус в ООН, почти 20 години оглавяваше бюрото на агенция Ройтерс в ООН, а сега е автор във вестник „Хъфингтън пост“: „Виртуоз в дипломацията, посланик Чуркин бе много находчив, можеше бързо да парира хвърлените по негов адрес заядливи коментари, когато той използваше правото на вето. Той също имаше топли отношения с колегите, с изключение на тези от Украйна. Всички искаха да чуят мнението му, независимо дали са съгласни или не. Той много ще липсва“.
Джеймс Бейс, старши кореспондент в ООН на английската версия на телевизия „Ал Джазира": "Беше очевидно, че дори опонентите на Русия в залата на Съвета за сигурност изпитват най-голямо уважение към интелекта, способностите и познанията на всички процедури на ООН, които демонстрираше посланик Чуркин. Миналата година той най-силно от всички ме разкритикува за въпрос относно политиката (на Русия) в Сирия. На следващия ден той беше пак дружелюбен към мен, както всеки друг път. Изглеждаше, че той не възприемаше всички тези неща личен план".
Луис Шарбоно, оглавявал бюрото на „Ройтерс" в ООН: "Посланик Чуркин бе проницателен, остроумен и темпераментен. Той никога не избягваше кореспондентите след срещите на Съвета за сигурност на ООН. … Той можеше да отговори твърдо, ако не му харесваше въпроса, или не беше съгласен с него. Той неведнъж ми набиваше канчето", спомня си Шарбоно.
„Той също беше избухлив. Веднъж някои говорители на западни делегации ми говореха нещо шепнешком, когато Чуркин говореше пред журналисти. Той спря и поиска те да се държат тихо, иначе ги заплаши с наказание. Той също очароваше. Веднъж му казах, че за него пишат в книга за войната в Босна (Чуркин бе специален представител на руския президент по регулирането на конфликтите на Балканите). Той ме помоли да му дам книгата да я прочете и явно я бе прочел, защото после я охарактеризира като добра книга, която справедливо отбелязва някои моменти“, спомни си още Шарбоно.
Керъл Ландри, кореспондентка на агенция Франс прес в ООН: "Порази ме негова готовност да общува с журналистите, той отделяше немалко време, подробно отговаряйки на въпросите за политиката на Русия. Той беше непримирим, ако някой се опитваше да го притисне в ъгъла, бързо разбираше, че Виталий Чуркин няма равен на себе си. С него имаше много смешни моменти. Наскоро той застана пред журналистите и някой започна своя въпрос с думите: „Вие сте тук от дълго време“. Чуркин реагира мигновено: „Благодаря ви, че ми напомнихте за това“. Той много ще ми липсва“.
Мелисса Кент, кореспондентка на канадската радио-телевивизионна компания (CBC): "Запомнила съм най-вече случай от края на 2011 година. На пресконференция Виталий Чуркин предложи на тогавашната представителка на САЩ в ООН Сюзан Райс с нейното станфордско образование да се придържа към „по-викториански“ изрази в Съвета за сигурност. Тогава Райс окачестви призива на Русия да се извърши разследване на гибелта на мирни жители в Либия като „фалшиви“, „двулични“ и „евтин трик“.
Маргарет Бешир, кореспондентка на радио "Гласът на Америка", работи в ООН от 10 години: „Може да не се съгласяваш с неговите идеи, но трябва да уважаваш колосалния му ум и професионализъм. Той беше изключителен дипломат, трудно ще се намери кой да го замести“.
Добави коментар