Международната неправителствена организация за човешки права „Амнести интернешънъл” посочва в годишния си доклад, че правозащитни организации са изтъкнали високите равнища на ксенофобия и нетърпимост в България, насочени към групи, включващи бежанци, лица, търсещи убежище, и мигранти, които остават особено уязвими за насилие и тормоз.
Правителството не успя да се противопостави на климата на нетърпимост и някои държавни служители често използват език на дискриминация и ксенофобия, посочва „Амнести”. През април 2015 местни и международни медии излъчиха кадри за т.нар. „доброволни гранични патрули”, които обикалят и задържат иракски и афганистански мигранти, които се опитват да пресекат границата откъм Турция, преди да ги предадат на полицията.
Тези незаконни „граждански арести” първоначално бяха широко поощрявани от властите и някои слоеве на обществото. След оплакване на Българския хелзинкски комитет местната полиция арестува някои от нарушителите и МВР направи изявления, в които иска от гражданите да се въздържат от залавяне на бежанци, хора, търсещи убежище и мигранти.
„Амнести интернешънъл” изтъква още в годишния си доклад за България, че парламентът е приел през септември 2015 закон, забраняващ носенето на бурки на обществени места. По-рано същата година няколко областни града като Пазарджик забраниха носенето на бурки на обществени места.
„Амнести” посочва, че в България много малко жени покриват напълно лицето си, но забраната може да накърни правата на жените мюсюлманки от етнически турски или цигански произход.
Добави коментар